Basketboll/ Kosova luan sot për vendin e tretë në Evropianin U16

Basketboll/ Kosova luan sot për vendin e tretë në Evropianin U16

Sot është dita e fundit e Kampionatit Evropian, Divizioni C U16 për meshkuj në Prishtinë.

Nga 19 korriku janë zhvilluar shumë ndeshje interesante, ndërsa përmbyllet sonte mbrëma. Gjithsej garuan nëntë shtete. 

Dardanët do të garojnë për vendin e tretë, ku do të përballen me Andorrën. Kosova-Andorra ishin përballur edhe në ndeshjen e fundit në grupe, ku basketbollistët e Kosovës kishin triumfuar 97:90.


Basketbollistët e Kosovës kanë nevojë për përkrahje nga publiku për të përfunduar këtë Evropian me fitore.

Ndërkohë, finalja do të zhvillohet ndërmjet Qipros dhe Azerbajxhanit, ku të dy kombëtaret duan trofeun e më të mirit dhe të depërtojnë në Divizionin B.

Pas finales do të zhvillohet edhe ceremonia përmbyllëse, ku përveç titullit do të jepet edhe çmimi MVP dhe Top 5.

Për vendet 5-9 do të ndeshen Armenia-Gjibraltari dhe Malta-Shqipëria.

Lexo edhe

Video