“Barometri” i presionit të gjakut u gjet pas 60 vjetësh, thonë shkencëtarët

“Barometri” i presionit të gjakut u gjet pas 60 vjetësh, thonë shkencëtarët

Studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Virxhinias në SHBA thonë se kanë gjetur barometrat natyralë të presionit të gjakut në trup, një arritje që u ka shpëtuar shkencëtarëve për më shumë se 60 vjet.

Ata një njoftim për shtyp të martën përshkruan “sensorët qelizorë” si një gjendje që zbulojnë ndryshimet delikate në presionin e gjakut dhe rregullojnë nivelet e hormoneve për ta mbajtur nën kontroll.

Shkencëtarët besuan se barometrat, të quajtur baroreceptorë, ekzistonin në qeliza të specializuara të veshkave të quajtura qeliza renin, por askush nuk mund t’i gjente ato para Maria Luisa S. Sequeira-Lopez, e cila punon në Departamentin e Universitetit të Pediatrisë dhe Qendrës Kërkimore për Shëndetin e Fëmijëve dhe kolegët e saj.

“Ishte emocionuese të zbuloje se mekanizmi i pakapshëm i ndjeshmërisë së presionit, baroreceptori, ishte i brendshëm për qelizën renin, e cila ka aftësinë të ndiejë dhe reagojë, të dy brenda së njëjtës qelizë. Pra, qelizat renin janë sensorë dhe reagues,” tha Lopez.


Kur baroreceptorët zbulojnë shumë presion jashtë qelizës renin, prodhimi i renin – një hormon që ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut – është i kufizuar. Kur baroreceptorët zbulojnë se presioni i gjakut është shumë i ulët, ata nxisin prodhimin e më shumë renin.

Ky është mekanizmi që lejon trupin të mbajë presionin e duhur të gjakut.

“Ndihem vërtet e emocionuar për këtë zbulim. Ne patëm një bashkëpunim të shkëlqyer me Douglas DeSimone nga Departamenti i Biologjisë së Qelizave”, tha Lopez, duke shtuar se shkencëtarët mund të “përdorin informacionin për të zhvilluar terapi për hipertension”.

Gjetjet janë botuar në internet në revistën shkencore Circulation Research.

Lexo edhe

Video

2 Comments

Komentet janë të mbyllura.