Barcelona do të kursejë një shumë të çmendur parash duke shitur De Jong

Barcelona do të kursejë një shumë të çmendur parash duke shitur De Jong

Edhe pse Frenkie de Jong e ka dëshmuar nivelin e tij gjatë periudhës së tij në “Camp Nou”, detajet e reja rreth kontratës së tij aktuale tregojnë se pse Barcelona mund t’i duhet ta shesë atë.

Që nga ardhja e tij në Manchester United, Erik ten Hag e ka bërë ambicien e tij për të sjellë lojtarët më të mirë të mundshëm. Dhe ai i ka vënë sytë nga bashkatdhetari i tij 25-vjeçar, De Jong.

Ten Hag menaxhoi De Jong gjatë periudhës së tij në Ajax. Ai shpejt identifikoi aftësinë e tij për të mbajtur mesfushën ndërsa krijonte lëvizje kritike sulmuese.

Tifozët e United e kanë gjetur veten të frustruar me bordin vitet e fundit. Megjithatë, duket se ata janë të gatshëm të mbështesin Ten Hag. Ata thuhet se kanë rënë dakord për një marrëveshje prej 65 milionë euro me Barcelonën.

Megjithatë, nënshkrimi i tij do të ketë një çmim. Klubi do t’i duhet t’i paguajë atij një pagë të ngjashme me yjet e tyre më të mëdhenj, si Cristiano Ronaldo dhe David de Gea.


Por kjo situatë do të ishte shumë më e rëndë për klubin spanjoll nëse do të gjendeshin në një pozicion ku duhej ta mbanin atë, përcjell KosovaPress.

Nuk është sekret që gjiganti i La Ligas ka pasur probleme të mëdha financiare vitet e fundit. Lojtarët si Jordi Alba dhe Sergio Busquets madje pranuan ulje pagash për të ndihmuar në lehtësimin e gjendjes së rëndë financiare brenda klubit.

Por pavarësisht përmirësimeve në fushë nën drejtimin e Xavit, problemet e tyre financiare nuk janë zhdukur.

Gazeta spanjolle “Marca” ka publikuar detaje të kontratës aktuale të De Jong me Barcelonën, ku ai nënshkroi një kontratë afatgjatë me klubin në vitin 2020 dhe ka ende katër sezone për të vazhduar.

Sipas të njëjtit burim, Barça duhet të paguajë Frenkie de Jong 88.5 milionë euro për pagën fikse dhe bonuset në kontratën e tij. Për më tepër, ata kanë 8 milionë euro për të paguar për një periudhë katërvjeçare nëse ai luan 60% të ndeshjeve, dhe një maksimum prej 12.8 milionë euro nëse arrin në finalen e Ligës së Kampionëve.

Lexo edhe

Video