Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Barazim midis Bayern dhe Arminia në një ndeshje me gjashtë gola

Barazim midis Bayern dhe Arminia në një ndeshje me gjashtë gola

Pas fitimit të titullit të klubit botëror në Doha, Bayern luajti kundër Arminia 3:3 në ndeshjen e fundit të raundit të 21-të të kampionatit gjerman pas kthimit të tyre në Gjermani.

Arminia udhëhoqi 2:0 dhe 3:1 dhe ishte një hap drejt fitores së tyre të parë në Munih pas 1979. Sidoqoftë, kampionët e botës dhe Evropës arritën të barazojnë në 3:3.

Ishte barazimi i parë për Arminia pas gjashtë humbjeve radhazi, dhe pika e parë në Munih pas 1985.

Në pjesën e parë, loja u zhvillua në borë të madhe që mbulonte barin, por në vazhdim të ndeshjes, kushtet për lojë ishin të shkëlqyera. Mysafirët kaluan në epërsi në minutën e 9-të me një gol të Michel Vlap, dhe në minutën e 37-të Amos Pieper shënoi për 2:0.


Arminia shënoi dy gola në dy raste, ndërsa Bayern dukej i pafuqishëm në pjesën e parë. Bavarezëve u mungonte ritmi dhe idetë dhe nuk arritën të kërcënojnë seriozisht Stefan Ortega Moreno.

Bayern zvogëloi në minutën e 48-të me një gol të Robert Lewandowski, por vetëm një minutë më vonë mysafirët bënë një kundërsulm të shpejtë që u shndërrua në gol nga Christian Gebauer.

Corentin Tolisso zvogëloi disavantazhin në 2:3 në minutën e 57-të, dhe Alphonso Davies barazoi 3:3 me një goditje të bukur në minutën e 69-të. Në fund të ndeshjes, nikoqiri mund të kishte fituar, por Arminia arriti të mbrojë.

Bayern kryeson tabelën me 49 pikë, pesë më shumë se Leipzig, ndërsa Eintracht është në vendin e tretë me 39 pikë.

Arminia është ende në zonën e rënies, duke mbajtur pozicionin e 16-të me 18 pikë, aq sa Hertha një pozitë më lart.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: