Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Ballafaqimi me ankthin në izolim, ekspertja e shëndetit mendor ndan këshilla

Ballafaqimi me ankthin në izolim, ekspertja e shëndetit mendor ndan këshilla

Qëndrimi brenda dhe gjetja e një qëllimi çdo ditë kur situata është e pakontrollueshme me koronavirus është e vështirë. Jo vetëm kaq, me të dashurit që po vdesin dhe virusi po kaplon, ekziston një ankth përreth. Nëse po ndiheni kështu, nuk jeni vetëm.

Ndërsa ndihma për të tjerët është njerëzore, sigurohuni që të kuptoni se si të merreni më mirë me emocionet tuaja. Këtu janë disa mënyra.

Bëni kohën për të numëruar bekimet tuaja

Filloni çdo mëngjes duke përmendur pesë gjëra për të cilat jeni vërtet mirënjohës. “Duket si një aktivitet i rëndomtë, por kur thoni ato pesë gjëra ju do të ndjeheni mirë dhe do të kuptoni se megjithëse jeni në një situatë mezi prisni të dilni nga ajo gjithmonë mund të jetë më keq”, tha Shahzeen Shivdasani, eksperte e marrëdhënieve dhe autore e librit “Dashuria, epshi dhe limonët”.

Mbani një rutinë

Shivdasani tha se “kur normaliteti është diçka që ndjehet i vjedhur nga ju, gjeni mënyra të vogla për ta mbajtur atë gjallë me detyrat tuaja.” Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të mbash një rutinë. Mund të jetë gjithçka, nga fillimi i një projekti të ri, duke punuar dhe ose edhe duke marrë pjesë në një hobi.


“Provoni të mësoni një fjalë çdo ditë dhe ta përfshini atë në bisedën tuaj ose ndoshta të gatuani pjatën tuaj të preferuar! Mos rrini duke bërë asgjë sepse ankthi ushqehet me një mendje të papunë.”

Afrojuni njerëzve

Nëse ankthi dhe stresi po ju vijnë, mos u izoloni. Kthehuni te njerëzit që doni. “Po, ju mund të mos jeni në gjendje t’i shihni ato, por falë teknologjisë, ata janë vetëm një telefonatë larg. Flisni për problemet tuaja dhe ato që ndiheni. Mos harroni, ju nuk jeni vetëm,” shton ajo.

Të gjithë po kalojnë stresin bazuar në situatën aktuale. Hapuni dhe lejojeni vetes të ndiheni të lidhur me njerëzit në jetën tuaj.

Pranimi

Një nga mënyrat më të rëndësishme për t’u marrë me stresin dhe ankthin është pranimi.

“Ne mund të kemi disa muaj të mirë ku jeta duket pothuajse normale dhe kemi një muaj ku gjërat ‘godasin tifozin’ dhe ju jeni të shqetësuar për jetën tuaj dhe të gjithë përreth jush. Pranojeni atë. Sidoqoftë, mos u bëni spiral në mendimin se jetë përgjithmonë “, tha Shahzeen Shivdasani.

Lexo edhe

Video

error: