Avionët luftarakë F-16 shoqërojnë Kombëtaren e Polonisë drejt Katarit – video

Avionët luftarakë F-16 shoqërojnë Kombëtaren e Polonisë drejt Katarit – video

Dy avionë luftarakë F-16 shoqëruan Kombëtaren e Polonisë në kufirin jugor, teksa ata fluturuan në Katar për Kupën e Botës.

Shfaqja e fuqisë ajrore polake vjen pas sulmit raketor që vrau dy persona në pjesën lindore të Polonisë, pasi kjo e fundit ndan kufirin e saj me Ukrainën, raporton KosovaPress.

Pamjet e avionëve luftarakë nga baza ajrore e Polonisë, Krzesiny u postuan nga faqja zyrtare e ekipit polak në “Twitter” dhe janë parë mbi dy milionë herë.


Avionët rrethuan avionin zyrtar shtetëror të vendit, duke shfaqur fjalët, Republika e Polonisë, e cila fillon fushatën e saj të Kupës së Botës kundër Meksikës të martën më 22 nëntor.

Një nga pilotët u sigurua që besnikëria e tij të njihej, duke shfaqur ngjyrat kuq e bardhë të kombit së bashku me një tabelë që mbante emrin e kombëtares në kabinën e tyre.

Kombëtarja e Polonisë shkroi në “Twitter”: “Kur je pilot, por edhe tifoz i kombëtares polake!”

(20) Łukasz Wachowski on Twitter: “Do boju Polsko 🇵🇱⚽️. Dziękujemy pilotom z bazy lotnictwa w Krzesinach. https://t.co/aTvY7scbah” / Twitter

Lexo edhe

Video