Avdyli fajëson IKSHPK-në, lavdëron Vitinë

Avdyli fajëson IKSHPK-në, lavdëron Vitinë

Haxhi Avdyli, deputet nga lista Guxo, pjesë e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, ka lavdëruar punën e ministrit të Shëndetësisë Arben Vitia në menaxhimin e pandemisë COVID-19, derisa ka fajësuar IKSHP-në për, siç thuhet, “mos paralajmërim të hershëm”.

Në një postim në Facebook pas takimit me ministrin Vitia dhe kryetaren e Komisionit për Shëndetësi Fatmire Kollçaku, deputeti Avdyli ka bërë të ditur se kanë biseduar për tri orë lidhur me gjendjen me COVID-19.

“Kemi një ministër që ka njohuri të thella rreth situatës, e që është i impenjuar 24 orë, bashkë me stafin e MSH-së për përballimin e kësaj gjendje të rënduar.  Mangësitë që u identifikuan mbesin në mos paralajmërimin e hershëm nga IKSHPK, punën më të madhe të institutit në prevenim, hartim e studim të situatës epidemiologjike dhe angazhim të tyre me të madh në sqarime, informim e edukim të qytetarëve nga ana ekspertëve të shëndetit publik”, ka shkruar Avdyli.

Ndryshe, Kosova në 24 orët e fundit ka shënuar 26 raste të vdekjeve, gjashtë më shumë se dje, teksa rekordi i zi i vdekjeve u regjistrua të dielën, 36, më i larti që nga paraqitja e rasteve të para në mars të vitit të kaluar.

Postimi i plotë:

Në takimin e mbrëmjes së sotshme me Ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia, bashkë me kryetaren e komisionit Fatmire Mulhaxha Kollçaku , trajtuam ecurinë e deritashme situatës shëndetësore në vend. Nga sqarimet gati 3 orë nga ministri jam më optimist në përballimin e gjendjes së rënduar me pandeminë.

Situata aktuale fletë se:

1.Vaksina do ketë mjaftueshëm e në vazhdimësi për një vaksinim masiv deri 60% e më shumë.


2. Spitalet edhe pse të ngarkuar si asnjëherë, po përballojnë këtë fluks. Ska pacient që nuk po merr trajtimin e duhur.

3. Furnizimi me Oksigjen shumë më i mirë, me oksigjenim qendror me cisterna e metoda tjera.

4. Furnizimi me barna shumë i përmirësuar. Dyfishim i buxhetit për barna.

4. Mobilizim dhe angazhim i stafit të ri infermieror e mjekë, deri në mbi 1000 e më shumë.

5. Menaxhmenti në klinika e mjekët të mobilizuar që të përballohet situata e rënduar.

6 . Kemi një ministër që ka njohuri të thella rreth situatës, e që është i impenjuar 24 orë, bashkë me stafin e MSh për përballimin e kësaj gjendje të renduar.

7. Kemi një qeveri që tërë resurset e shtetit ka vendosur në shërbim të përballimit të statusit të keqësuar shëndetësor të popullatës.

-Mangësitë që u identifikuan mbesin në mos paralajmërimin e hershëm nga IKSHPK, punën më të madhe të institutit në prevenim, hartim e studim të situatës epidemiologjike dhe angazhim të tyre me të madh në sqarime , informim e edukim të qytetarëve nga ana eksperteve të shendetit publik. Poashtu kërkohet angazhim më të madh të inspektoratave për përcjelljen të respektimit të masave anti kovid nga ana qytetarëve.

Lexo edhe

Video