Austri: Turisti çek humbi jetën në një aksident me biçikletë elektronike

Austri: Turisti çek humbi jetën në një aksident me biçikletë elektronike

Një çek 78-vjeçar vdiq në një aksident me biçikletën e tij elektronike pranë Granatalm në Schwendau sot.

Sipas policisë, burri, anëtar i një grupi turistik çek, kishte zbritur në një vendkalim të pjerrët dhe kishte humbur kontrollin mbi biçikletën.


Aksidenti ka ndodhur kur guida çeke 48-vjeçare po i jepte ndihmën e parë një bashkatdhetari 63-vjeçar. Ai ra në të njëjtën zonë dhe u plagos rëndë. Burri u dërgua në spitalin Schwaz me helikopterin e shpëtimit dhe u shtrua në spital.

Ndërkohë, 78-vjeçari është rrëzuar dhe ka përplasur kokën në një kanal shkëmbor.

Trupi u gjet nga punonjësit e shërbimit të shpëtimit malor Mayrhofen dhe punonjësit e hekurudhës dhe u zbrit në luginë nga sipërmarrësi, raportojnë mediat austriake.

Lexo edhe

Video