Ata ngritën ushtrinë dhe mbyllën internetin: Vdes kryetari i separatistëve

Ata ngritën ushtrinë dhe mbyllën internetin: Vdes kryetari i separatistëve

India ka vendosur trupa në kryeqytetin e Kashmirit dhe ka mbyllur internetin pasi lideri separatist Sayyid Ali Shah Geelani vdiq në moshën 91 -vjeçare.

Sipas deklaratës së policisë, trupat janë vendosur në vende të ndjeshme në Srinagar dhe qytete të tjera më të mëdha në Kashmir, dhe lëvizja e automjeteve nuk lejohet, raporton Guardian.

Geelani ishte udhëheqësi më i lartë separatist në Kashmir, dhe familja e tij konfirmoi se ky politikan veteran ndërroi jetë pas një sëmundjeje të gjatë dhe se ai i kaloi 12 vjetët e fundit në arrest shtëpie, pasi udhëhoqi disa protesta kundër Indisë.


Kryeministri pakistanez Imran Khan shprehu keqardhje për vdekjen e Geelani në Twitter dhe njoftoi se do të shpallet një ditë zie në vend. Kashmiri ka qenë prej kohësh fokusi i konfliktit midis Indisë dhe Pakistanit fqinj, me të dy vendet që pretendojnë rajonin në tërësi, por që sundojnë vetëm pjesë të tij.

Tensionet u përtëritën pasi Nju Delhi hoqi autonominë e shtetit të Jammu dhe Kashmir në gusht 2019 dhe i ndau ato në dy territore nën administrimin federal.

Vitin e kaluar, Geelani, udhëheqësi i aleancës më të madhe separatiste, Konferenca Hurriyat, tha se po largohej nga linja e ashpër pasi ai nuk arriti të kundërshtonte përpjekjet e Nju Delhit për të forcuar kontrollin mbi rajonin e diskutueshëm.

Konferenca Hurriyat u formua nga grupe të ndryshme separatiste në Kashmir në vitin 1993, për të siguruar një platformë politike për shkëputje nga India pas kryengritjes së armatosur.

Lexo edhe

Video