Ata mbijetuan 72 ditë në mal pas rrëzimit të avionit: Nuk donim ta bënim, por ishim të uritur

Ata mbijetuan 72 ditë në mal pas rrëzimit të avionit: Nuk donim ta bënim, por ishim të uritur

Në dhjetor 1972, filloi një operacion për të shpëtuar njerëzit që i mbijetuan një përplasje avioni në Ande. Ata nuk donin të zbulonin fillimisht se si mbijetuan.

Anëtarët e ekipit amator të ragbit nga Montevideo në Uruguai do të luanin një ndeshje kundër ekipit anglez në Santiago, Kili. Ata punësuan një aeroplan, Forca Ajrore Uruguaiane Fairchild FH-227D për t’i transportuar nëpër Ande.

Më 12 tetor 1972, 40 pasagjerë dhe pesë anëtarë të ekuipazhit hipën në aeroplan. Julio César Ferradas ishte një pilot me përvojë me më shumë se 5000 orë fluturimi. Bashkë-piloti Dante Héctor Lagurara ishte në kabinë me të. Meqenëse kishte mbetur vend në aeroplan, anëtarët e ekipit morën me vete familjen dhe miqtë e tyre.

Avioni u desh të ulej për shkak të një stuhie të fortë në Ande dhe pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit e kaluan natën në Mendoza të Argjentinës. Ata vazhduan udhëtimin një ditë më vonë. Edhe pse është vetëm 200 kilometra larg Santiagos, malet e larta kërkonin që avioni të ngrihej në një lartësi prej rreth 7900 metrash, që ishte afër lartësisë maksimale në të cilën mund të fluturonte ky lloj avioni.

Avioni ishte plot, andaj piloti duhej të llogariste me shumë kujdes konsumin e karburantit dhe të anashkalonte malin. Ishte e zakonshme që ky lloj avioni të përdorte një rrugë më të gjatë. Më 13 tetor, kushtet në Ande nuk u përmirësuan, por moti pritej të ndryshonte gjatë mëngjesit. Ata u ngritën rreth orës 14:00. Pasi kaluan Andet, ata duhej të fillonin të zbrisnin drejt aeroportit Santiago.

Piloti Ferradas ka fluturuar mbi Ande tashmë 29 herë, por koha nuk ka qenë në favor të tyre dhe as fuqia e vetë avionit, e cila, siç kanë thënë disa pilotë më parë, ishte shumë e vogël.

Retë errësuan Andet dhe dëmtuan dukshmërinë. Pilotët po fluturonin në një lartësi prej 5500 metrash dhe nuk mund të konfirmonin vizualisht vendndodhjen e tyre, ndaj u mbështetën në navigimin e radios, një instrument që u tregonte se sa larg ishin nga radari tjetër i vendosur në qytetin Curicó në Kili.

Pasi kaluan Qafën Planchón, atyre iu desh të fluturonin rreth 70 kilometra të tjera për të arritur në radar. Por më pas ata njoftuan kontrollin e trafikut ajror se Curica do të arrihej brenda një minute. Normalisht do t’u duheshin 11 minuta nga kalimi në radar, por tre minuta pasi ata fluturuan mbi kalim, piloti i tha kontrollit të Santiago se ata po kalonin Curicón dhe po shkonin në veri. Ai kërkoi konfirmimin për ulje.

Kontrollori i fluturimit në Santiago nuk e dinte që avioni ishte ende mbi Ande dhe i konfirmoi atij se mund të fillonte uljen.

Teksa nisën të zbrisnin, avioni u godit nga turbulenca të forta. Lojtarët e ragbi u ngacmuan gjatë gjithë rrugës, derisa njëri prej tyre vuri re se avioni ishte shumë afër malit.

Një nga pasagjerët tha më vonë se pilotët u përpoqën të ktheheshin në lartësinë e kërkuar, gjë që bëri që avioni të kthehej vertikalisht dhe të fillonte të dridhej. Alarmi ra.

Menjëherë më pas, avioni goditi disa herë malin. Ai goditi për herë të parë me bisht dhe më pas me krahun e djathtë. Menjëherë pas kësaj, ata humbën edhe krahun e majtë dhe trupi i avionit zbriti nga mali dhe përfundimisht goditi borën.

Nga 45 personat në aeroplan, tre pasagjerë dhe dy anëtarë të ekuipazhit u vranë kur u gris bishti i avionit dhe dy të tjerë u larguan nga avioni gjatë procesit. Carlos Veleta i mbijetoi rënies, por ra nga akullnaja në borën e thellë dhe u mbyt.

Katër të tjerë u vranë kur avioni goditi borën. Ata i hodhën nga ulëset e tyre dhe goditën pjesën e përparme të avionit. Piloti Ferradas gjithashtu mbeti i vrarë në përplasje, dhe bashkë-piloti u plagos rëndë dhe u bllokua në një kabinë të shkatërruar. Ai i kërkoi njërit prej pasagjerëve t’i gjente armën dhe ta vriste, por pasagjeri nuk pranoi.

Nga hetimet zyrtare doli në përfundimin se shkak i aksidentit ishte gabimi i pilotit.

33 persona i mbijetuan rënies, por fundi i vuajtjeve të tyre nuk dukej. Shumë u plagosën rëndë. Roberto Canessa dhe Gustavo Zerbino, të dy studentë të mjekësisë, ndihmuan me aq sa mundën. Nando Parrado kishte një dëmtim në kokë dhe ishte në koma për tre ditë. Enrique Platero kishte një copë metali në bark. Pasi e nxorën jashtë, u nis për të ndihmuar të tjerët. Arturo Nogueiro kishte të dy këmbët e thyera në disa pjesë.

Brenda një ore pasi avioni nuk u shfaq në aeroport, shërbimi kilian i shpëtimit u njoftua. Katër helikopterë e kërkuan avionin deri në errësirë. Atyre iu bashkua Shërbimi i Shpëtimit të Andeve. Fatkeqësisht, as ata dhe as pasagjerët e mbijetuar nuk e dinin se avioni kishte rënë pak më shumë se 20 kilometra nga një hotel i braktisur që mund të kishte shërbyer si strehë.

Në ditën e dytë, 11 helikopterë të tjerë nga Argjentina, Kili dhe Uruguai u nisën në kërkim. Pasagjerët e mbijetuar i panë sipër tyre dhe u përpoqën t’u dërgonin një sinjal. Ata morën buzëkuq dhe u përpoqën të shkruanin S.O.S. në trup, por ai nuk mjaftoi të ishte i dukshëm në atë lartësi.

Asnjë nga shpëtimtarët nuk e vuri re trupin e bardhë të avionit në borën e bardhë. Ata humbën shpresën për të gjetur dikë që t’i mbijetonte motit të ashpër.

Pas 142 orësh kërkime, më 21 tetor, ata pezulluan zyrtarisht kërkimin dhe njoftuan se do të kërkonin trupat e pasagjerëve kur të shkrihej bora.

Pesë persona vdiqën gjatë natës së parë, bashkë-piloti Lagurara, Francisco Abal, Graziela Mariani, Felipe Maquirriain dhe Julio Martinez-Lamas.

Pasagjerët e mbetur u përpoqën të bënin një strehë nga trupi i avionit, kështu që ata vendosën gjithçka që kishin dhe gjithçka që dilte kur binte në vrimat në trup, për të parandaluar hyrjen e të ftohtit. Atyre iu desh të improvizonin për të mbijetuar, kështu që Fito Strauch arriti të shpëtojë ujin nga ngrirja dhe ata bënë edhe disa palë syze dielli për të parandaluar verbërinë për shkak të borës. Pasagjerët grisën ulëset dhe i përdorën si batanije dhe bënin këpucë bore nga ulëset.

Pavarësisht shkathtësisë, kushtet e motit ishin të ashpra. Shumica prej tyre jetonin në bregdet dhe asnjëri prej tyre nuk kishte përvojë për të mbijetuar në lartësi të tilla. Ata nuk kishin ilaçe, nuk kishin veshje të përshtatshme, nuk kishin pajisje, nuk kishin ushqim. Temperaturat ranë deri në minus 30 gradë.

Ndërkohë një nga pasagjerët, Roy Harley, gjeti një tranzistor dhe arriti të bënte një antenë të improvizuar. Ata e dëgjuan lajmin. Ata dëgjuan se po ndërprisnin kërkimin për ta. Ata ishin të shkatërruar.

Pas 11 ditësh, shpëtimtarët ndaluan kërkimin për ta. Ata mendonin se nuk kishte asnjë shpresë për të mbijetuar nga rrëzimi i avionit, por nuk kishte kushte ekstreme të motit në mal.

“Ata përreth Roit filluan menjëherë të qajnë dhe të luten. Të gjithë përveç Nandas që po shikonte me qetësi malet. Gustavo Nicolich zbriti nga avioni dhe, duke parë fytyrat e tyre, e kuptoi se çfarë kishin dëgjuar. Ai hipi në trup dhe u tha të tjerëve: “Hej ekuipazh! Kam një lajm të mirë! Sapo e dëgjuam në radio. Ata ndaluan kërkimin.”

Ata e panë në heshtje dhe filluan të qajnë. “Pse është ky lajm i mirë,” pyetën ata. Nicolich u përgjigj: “Sepse kjo do të thotë që ne do të ikim vetë nga këtu!”

Guximi i tij na ndaloi të dëshpëroheshim plotësisht – tha një nga pasagjerët në një libër të Pierre Paul Read.

“Ne e dinim përgjigjen, por ishte e tmerrshme”

Tetë çokollata, një kanaçe me midhje, tre kavanoza të vogla me reçel, një pako bajame, pak hurma, karamele, kumbulla të thata dhe disa shishe verë. Kjo ishte gjithçka që kishin të mbijetuarit nga ushqimi. Ditët kalonin.

Edhe pse ata ndanë furnizime dhe u përpoqën të zgjasin sa më gjatë, kjo thjesht nuk ishte e mjaftueshme. Një javë pasi avioni u rrëzua, nuk kishte më ushqim. Nuk kishte bimësi apo kafshë në dëborë në Ande.

Të rraskapitur nga uria, të mbijetuarit filluan ngadalë të pranonin se në një moment do të vdisnin nga uria. Ata u përpoqën të hanin pjesë të ulëseve, por kjo i bëri më keq.

“Qëllimi i përbashkët ishte të mbijetonim, por kishim mungesë ushqimi. Ne hëngrëm gjithçka që gjenim në aeroplan dhe nuk kishte asnjë florë apo faunë rreth nesh. Pas vetëm disa ditësh, ne ndjemë trupat tanë duke gllabëruar veten. Nuk do të kalonte shumë kohë para se të bëheshim shumë të dobët.

Ne e dinim përgjigjen, por ishte shumë e tmerrshme për ta menduar.

Trupat e miqve tanë dhe anëtarëve të ekipit u ruajtën në dëborë dhe akull, ato përmbanin proteina që do të na ndihmonin të mbijetojmë. Por çfarë mund të bënim?

Ne kemi qenë në agoni për një kohë të gjatë. Dola në dëborë dhe iu luta Zotit për ndihmë. Pa pëlqimin e Tij, mendova se do të shkatërroja kujtesën e miqve të mi, do t’ua vidhja shpirtin.

Pyesnim veten nëse po çmendeshim sepse po mendonim për këtë. Jemi kthyer në egërsi? Apo ishte e vetmja gjë e arsyeshme për të bërë? – tha Roberto Canessa, një nga të mbijetuarit.


Grupi përfundimisht mbijetoi pasi vendosën të hanin mish nga trupat e miqve të tyre të rënë. Vendimi nuk u pranua lehtë. Canessa ishte e para që e bëri këtë, dhe të nesërmen atij iu bashkuan disa anëtarë të tjerë të grupit. Të tjerët refuzuan ose thjesht vjellën atë që hanin.

Nando Parrado shkroi në kujtimet e tij:

“Në këto lartësi, nevoja për kalori është astronomike. Ne vuajtëm nga uria, pa shpresë për të gjetur ushqim. Por uria na shtyu të kërkojmë gjithsesi. Ne u përpoqëm të hanim pjesët prej lëkure të bagazhit tonë, edhe pse e dinim se kimikatet me të cilat trajtoheshin do të na bënin më shumë dëm sesa mirë.

Të gjithë udhëtarët ishin katolikë dhe kishin frikë se çfarë do t’u sillte akti. Më në fund të gjithë ranë dakord të hanin mish njeriu. Javier Methol dhe gruaja e tij Liliana, gjithashtu një grua e mbijetuar, e kanë kundërshtuar këtë prej kohësh”.

Rreth mesnatës së 29 tetorit, 17 ditë pas rrëzimit të avionit, një strehë e bërë nga trupi i avionit u varros nga një ortek. Tetë vetë vdiqën, duke përfshirë Marcelo Perez, udhëheqësin e grupit. Orteku mbuloi trupin me borë pothuajse deri në çati. Ata që mbijetuan filluan të kuptojnë se së shpejti do të mbyten. Parrado gjeti një shufër metalike dhe arriti të hapte një vrimë nëpër dëborë për të lënë ajrin të hynte.

“Roy Harley më nxori nga bora. Në 3-4 minuta arritëm të shpëtonim 19 njerëz”, tha Parrado.

Ata arritën të hapnin tunelin vetëm më 31 tetor, por jashtë i priste një stuhi e tmerrshme dhe i detyroi të qëndronin brenda. Ata u bllokuan atje për tri ditët e ardhshme. Ata iu kthyen sërish kanibalizmit dhe u nisën për të ngrënë trupat e të vrarëve në ortek.

Meqenëse nuk mund të prisnin më që grupi i shpëtimit që do t’i kërkonte të riformohej, grupi i të mbijetuarve vendosi të shkonte vetë në një ekspeditë dhe të kërkonte ndihmë. Bashkëpiloti u tregoi atyre vendndodhjen ku ranë para se të vdisnin, kështu që ata besuan se ishin vetëm disa kilometra larg vendbanimit. Por ata ishin shumë më larg. Ata ishin thellë në Ande.

Bora filloi të shkrihej me kalimin e kohës, kështu që ata krijuan një grup për të shkuar në ekspeditë. Por shpejt e kuptuan se sëmundja e lartësisë, dehidratimi, verbëria dhe të ftohtit ekstrem gjatë natës e bënë të pamundur që ata të mbulonin ndonjë distancë të konsiderueshme. Më në fund të tre vendosën të shkonin dhe të përpiqeshin të kërkonin ndihmë. Ata kanë pritur shtatë ditë që temperaturat të rriten pak.

Ata u nisën drejt lindjes më 15 nëntor dhe pas disa orësh ecje, gjetën bishtin e avionit dhe një bagazh në të cilin gjetën një kuti me çokollata, nja dy pate, një shishe rum, cigare, rroba, libra komikë dhe disa ilaçe. Në një pjesë të rrënojave ishte një radio me dy drejtime. Ata vendosën të flinin brenda në bisht atë natë. Ata ndezën një zjarr dhe lexuan libra komikë gjatë natës.

Të nesërmen në mëngjes vazhduan dhe atë mbrëmje fjetën jashtë për herë të parë. Ata pothuajse ngrinë. Në mëngjes pas diskutimit, ata arritën në përfundimin se do të ishte më mirë të ktheheshin në bisht, të hiqnin bateritë dhe të ktheheshin në trup ku do të ndezin radion dhe do të thërrisnin ndihmë.

Por bateritë peshonin 24 kilogramë dhe ishin shumë të rënda për t’u bartur përpjetë drejt një strehe që ata bënë në trup, ku anëtarët e tjerë të grupit i prisnin. Do të ishte më efektive, ata ranë dakord, të shkonin në strehë, të merrnin radion dhe të ktheheshim në bisht dhe ta lidhin atë me bateritë. Roy Harley ishte në krye të saj, pasi ai ishte një amator. Plani i tyre ishte i dënuar që në fillim, sepse bateritë nuk mund të mbështesin sistemin e radios për shkak të rrymave të ndryshme. Disa ditë më vonë, pasi kuptuan se plani i tyre do të dështonte, ata u kthyen në strehimore. E vetmja gjë që u mbetet është të kalojnë malin. Rrugës për në strehë, ata u kapën nga një stuhi e tmerrshme. Harley humbi çdo shpresë dhe u shtri në dëborë, i vetëdijshëm se do të vdiste. Por Parrado nuk e ka lejuar një gjë të tillë dhe kanë arritur të kthehen së bashku në strehë.

Ndërkohë humbën jetën edhe tre persona të tjerë. Arturo Nogueira dhe Rafael Echavarren vdiqën nga gangrena dhe Numa Trucatti, i cili refuzoi dhe hëngri me ngurrim mish njeriu, vdiq me vetëm 25 kilogramë.

Të tjerët e dinin se do të kishin të njëjtin fat nëse nuk do të gjenin ndihmë së shpejti. Por njëfarë shprese iu kthye shumë shpejt kur dëgjuan në radio se kërkimi për ta kishte filluar sërish. Ata nuk pritën shumë përpara se t’i takonin.

Një gjë po u shkaktonte ende probleme, e ajo ishte kalimi i natës jashtë strehës në temperatura shumë të ulëta dhe të rrezikshme.

“Ne duhej të mbronim veten. Ne ishim në gjendje të mbijetonim gjatë ditës, por netët ishin ende të akullta dhe të rrezikshme. E dinim se nuk do të gjenim strehë në dëborë”, shkruan Parrado në librin e tij “Mrekullia në Ande”.

Nga pjesët që gjetën në aeroplan, ata arritën të bëjnë një thes gjumi mjaftueshëm për tre persona.

“Nxehtësia e trupit të tre njerëzve supozohej të qëndronte e mbështjellë me pëlhurë izoluese dhe ne mund të mbijetonim pavarësisht motit”, shkroi ai. Çanta u bë nga një prej të mbijetuarve, nëna e të cilit e mësoi të qepte. Ata gjetën çantën e saj kozmetike që përmbante një gjilpërë dhe fije.

“Për të përshpejtuar procesin, ai u mësoi të tjerëve se si të qepnin dhe më pas ne vinim me radhë”, ka shkruar Parrado.

Edhe pse e mbështetën, asnjë nga të mbijetuarit nuk donte të shkonte në një ekspeditë me Parradin. Ai u bashkua përfundimisht nga Canessa dhe Vizintin. Ata u nisën përtej malit më 12 dhjetor.

Pa pajisje, me ushqim, veshmbathje dhe lundrim të pamjaftueshëm, për 10 ditë udhëtuan mbi 60 kilometra në kërkim të qytetërimit dhe ndihmës. Parrado kishte veshur tri palë xhinse dhe tre pulovra, katër palë çorape të mbështjella me qese plastike. Një thes gjumi i ndihmoi të mbijetonin.

Canessa e përshkroi sipërmarrjen në filmin “Stranded”. Ai tha se nata e parë ishte nata më e keqe e jetës së tij. I ngjitën malit ngadalë. Të nesërmen mendoi se pa rrugën, por Parrado kundërshtoi planin e tij për të shkuar nga ana tjetër Ditën e tretë qëndroi në kamp. Kërkimet nuk shkuan ashtu siç kishin shpresuar, në radhë të parë sepse kishin informacion të gabuar rreth vendit se ku gjendeshin saktësisht, pasi mendonin se ishin më afër qytetërimit sesa ishin në të vërtetë. Pasi Parrado u ngjit në njërën nga majat, shpresat e tij u shuan kur pa rreth tij vetëm maja të tjera malore.

Visintin vendosi të kthehej në strehë. Duke përdorur një nga ulëset nga avioni, ai bëri një sajë dhe zbriti tatëpjetë. Atij iu desh vetëm një orë për ta bërë këtë.

Nando Parrado nuk u dorëzua. Ai i tha shokut të tij se më mirë do të shkonte drejt vdekjes sesa ta priste atë. Në fund, guximi dhe këmbëngulja e tyre dhanë rezultat.

“Ne mund të jemi duke ecur drejt vdekjes sonë, por unë preferoj të eci për ta takuar atë sesa të pres që ajo të vijë tek unë,” tha Parrado Canessi në një moment. Ai ra dakord.

“Unë dhe ti jemi miq. Kemi kaluar shumë. Tani do të vdesim bashkë”, u përgjigj ai. Ata vazhduan.

Pas disa ditësh ecjeje, ata tashmë kishin filluar të vinin re se po i afroheshin qytetërimit. Ditën e nëntë, ata takuan disa lopë. Ata u ndalën dhe bënë një kamp për të kaluar natën, kur panë një burrë me kalë matanë lumit. Ata e thirrën dhe kur ai i vuri re, burri u tregoi se do të kthehej të nesërmen. Dhe kështu ishte. Nga zhurma që bënte lumi, ata nuk e dëgjonin mirë njëri-tjetrin, kështu që burri solli me vete letër dhe laps, i lidhi në një gur dhe i hodhi në bregun tjetër.

Parrado shkroi: “Unë vij nga një aeroplan që u rrëzua në male. Unë jam uruguaian. Kemi 10 ditë që ecim. Shoku im është i lënduar. Në avion ndodhen edhe 14 persona të tjerë të plagosur. Duhet të dalim shpejt prej andej dhe nuk e dimë se si. Nuk kemi ushqim, jemi të dobët. Kur do të na marrësh? Të lutem, nuk mund të ecim më. Ku jemi ne?

Një mesazh Parrado i shkroi burrit dhe e hodhi të mbështjellë me gurë përtej lumit.

Burri, Sergio Catalan, lexoi mesazhin dhe u dha atyre një shenjë se ai e kuptonte. Ai u solli bukë dhe i dërgoi përtej lumit, pastaj hipi në kalin e tij për 10 orët e ardhshme për t’u sjellë atyre ndihmë.

Parrado dhe Canessa u sollën në Curicó ku u kujdesën dhe ushqeheshin. Canessa humbi pjesën më të madhe të peshës së saj dhe peshonte vetëm 44 kilogramë.

Me ndihmën e Parradit, pasditen e 22 dhjetorit 1972, shpëtimtarët arritën me helikopter te të mbijetuarit që ndodheshin në strehë. Për shkak të terrenit dhe motit të pafavorshëm, helikopterët arritën të transportonin vetëm gjysmën e të mbijetuarve. Katër shpëtimtarët qëndruan me pjesën tjetër në strehë deri të nesërmen, kur në mëngjes të gjithë u transportuan në spital. Ata kishin qenë në mal për gati më shumë se dy muaj.

Pasi u shpëtuan, të mbijetuarit treguan se si hëngrën ushqimin që morën me vete, si dhe bimët që gjetën. Detaje shqetësuese se si u detyruan të hanin trupat e të vdekurve për të mbijetuar, ata planifikuan të koordinoheshin me njëri-tjetrin më vonë.

Por lajmet për kanibalizëm u përhapën në Montevideo. Ndër historitë që qarkullonin ishin se ata vranë të tjerë për të mbetur gjallë. Më 23 dhjetor, lajmi ishte përhapur në mbarë botën. Tre ditë më vonë, fotot e trupit u shfaqën në faqet e para të gazetës.

Të mbijetuarit mbajtën një konferencë për shtyp më 28 dhjetor, ku shpjeguan se çfarë po ndodhte në të vërtetë gjatë atyre 72 ditëve torturuese. Ndonëse në fillim u kritikuan jashtëzakonisht për mënyrën e të mbijetuarit, pasi sqaruan se ata vetë i kishin ofruar trupat e tyre nëse vdisnin, kritikat kaluan dhe njerëzit u krijuan më mirë.

Prifti që dëgjoi rrëfimet e tyre u tha atyre se nuk do të mallkoheshin për konsumimin e mishit të njeriut, sepse bëhej fjalë për kushtet ekstreme në të cilat ndodheshin dhe në të cilat duhej të mbijetonin.

Autoritetet dhe familjet e të ndjerit vendosën të varrosnin trupat e tyre pranë vendit ku avioni u rrëzua në një varr masiv, më 13 janar 1973. Familjarët nuk mundën të merrnin pjesë. Ata vendosën një pllakë përkujtimore dhe një kryq pranë vendit ku u varrosën, të cilin ata supozuan se nuk do të varroseshin nga një ortek.

Lexo edhe

Video