Pamjet e para të Varga pas lëndimit të tmerrshëm në Euro 2024
Sport
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Trajneri i Hungarisë, Marco Rossi, stafi i tij dhe lojtari Endre Botka kanë vizituar Barnabas Varga në spital për të ofruar mbështetjen e tyre.

Varga kishte një përplasje horror me portierin e Skocisë Angus Gunn gjatë ndeshjes së tyre në grupe në Euro 2024. Ai u rrëzua pa ndjenja dhe u dërgua me urgjencë në spital, duke u zgjuar me fraktura të shumta në fytyrë, raporton KosovaPress.

Ai tani është në gjendje të pres mysafirë dhe është fotografuar duke buzëqeshur nga shtrati i spitalit. Rossi dhe skuadra, së bashku me heronjtë mjekësorë që e trajtojnë atë, shihen të gjithë duke buzëqeshur rreth shtratit të tij.

Federata e Futbollit të Hungarisë tha: "Udhëhequr nga Marco Rossi, disa anëtarë të stafit profesional dhe Endre Botka, që përfaqësonte lojtarët, vizituan Barnabas Varga në Klinikum Stuttgart. Vizitorët interpretuan dëshirat e të gjithë ekipit për lojtarin".

Varga është operuar për të rregulluar fytyrën e tij të dëmtuar. Miqtë e tij e kthyen atë në pozën e rikuperimit përpara se kapiteni Dominik Szoboszlai dhe ekipi mjekësor të futeshin me barelë në fushë.

Lojtarët e Hungarisë hodhën një mburojë njerëzore dhe çarçafë në fushë për ta mbajtur atë private.

Pas disa duartrokitjeve nga turma, ai u largua për t'u dërguar në Stuttgart. Të hënën, Federata e Futbollit të Hungarisë tha se Varga kishte pësuar disa fraktura të fytyrës.

“Disa kocka në fytyrën e Barnabas Vargas u thyen gjatë përplasjes gjatë ndeshjes dhe ai gjithashtu pësoi një tronditje,” thanë ata në një deklaratë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024