Kuleba: Paqja në Ukrainë garanton sigurinë afatgjatë të Evropës
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba deklaroi sot se sigurimi i paqes në vendin e tij do të garantojë sigurinë afatgjatë të Evropës.

"Sigurimi i një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme për Ukrainën do të garantojë sigurinë afatgjatë të Evropës dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar," tha Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë, duke cituar një fjalim të Kuleba gjatë një takimi të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së.

Në deklaratë thuhet se Kuleba shprehu mirënjohjen për miratimin e Kornizës së Negocimit nga BE, duke vendosur udhëzimet dhe parimet për pranimin e Ukrainës në bllokun 27-anëtarësh.

Kuleba theksoi se anëtarësimi i Ukrainës në BE do të forcojë bllokun evropian dhe do të garantojë siguri e prosperitet për të gjithë evropianët.

"Ukraina është tashmë pjesë e familjes evropiane. Vendi ynë është një mundësi dhe vlerë e shtuar për BE-në. Si anëtare e BE-së, Ukraina do të japë një kontribut të rëndësishëm në mbrojtjen e përbashkët, politikën e jashtme, tranzicionin e gjelbër, digjitalizimin, zhvillimin ekonomik dhe zona të tjera”, u shpreh Kuleba.

Më herët gjatë ditës, Kuleba tha në X se bisedimet e pranimit të Ukrainës në BE do të fillojnë më 25 qershor.

Kievi zyrtar aplikoi për anëtarësim në BE në shkurt 2022 dhe iu dha statusi i kandidatit në qershor 2022. Në dhjetor të vitit të kaluar, udhëheqësit e BE-së dhanë dritën jeshile për hapjen e bisedimeve të pranimit me Ukrainën dhe Moldavinë.

“Ukraina ka ende nevojë për më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore, veçanërisht Patriotët. Ne duhet të sigurohemi që avionët rusë të mos mund të fluturojnë në distancën e nevojshme për të përdorur bomba rrëshqitëse, "tha ai.

Ai falënderoi vendet anëtare të BE-së për organizimin e Samitit Global të Paqes në Zvicër në fillim të këtij muaji, duke bërë thirrje për pjesëmarrjen e tyre të mëtejshme aktive në zbatimin e formulës së paqes prej 10 hapash të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024