Kujdesi për COVID, pronarët e farmacive në SHBA dënohen me 18 milionë dollarë
Shëndetësi
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Dy pronarë farmacish në SHBA janë dënuar për një skemë mashtrimi në kujdesin shëndetësor COVID-19 dhe pastrim parash prej 18 milionë dollarësh, njofton sot Departamenti i Drejtësisë.

Peter Khaim (44) nga Forest Hills, Nju Jork, u dënua të hënën me tetë vjet e një muaj burg, ndërsa vëllai i tij dhe i bashkëpandehuri Arkadiy Khaimov (41), gjithashtu nga Forest Hills, u dënua më 3 prill me gjashtë vjet burg, thuhet në  deklaratë.

Ata u shpallën fajtor në nëntor 2022 për komplot nën akuzat për spastrim parash.

Khaim dhe Khaimov përdorën farmacitë e zonës së Nju Jorkut për të paraqitur miliona dollarë pretendime të rreme dhe mashtruese në programin federal të sigurimeve shëndetësore Medicare dhe më pas lanë të ardhurat gjatë pandemisë koronavirus, sipas deklaratës.

“Për të fshehur mbi 18 milionë dollarë nga të ardhurat e tyre kriminale, Khaim, Khaimov dhe bashkëpunëtorët e tyre derdhën para përmes disa kompanive, duke përfshirë kompanitë false të shitjes me shumicë të farmacive, të dizajnuara për t'u dukur si shitës legjitimë me shumicë”, thuhet në deklaratë.

Khaim dhe Khaimov dërguan fondet nga llogaritë bankare të farmacive që ata kontrollonin te kompanitë false të shitjes me shumicë, të cilat më pas u dërguan kompanive në Kinë për t'u shpërndarë tek individët në Uzbekistan. /AA

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
282
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024