Gërvalla: Integrimi i shteteve proevropiane - përgjigjja më e mirë ndaj agresionit rus
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla deklaroi sot se përgjigjja më e mirë ndaj agresionit rus është integrimi i shteteve pro-evropiane në Bashkimin Evropian.

Ajo gjatë adresimit të saj për media në hapje të takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së sot në Luksemburg, ka theksuar qytetarët e Bashkimit Evropian duhet të binden se anëtarësimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor e bën familjen evropiane më të fuqishme.

“Erdhëm sot në Luksemburg për të diskutuar për integrimin e mëtejshëm të Ballkanit Perëndimor në BE dhe jo vetëm të Ballkanit Perëndimor. Besoj se kjo është tema kryesore, duke parë integrimin e të gjithë Evropës, të atyre vendeve që u përmbahen vlerave evropiane, të cilët mbështesin parimet evropiane, dhe nuk paraqet vetëm një çështje politike, por janë më shumë çështje sigurie në Evropë. Në kohën kur po përballemi në Evropë me agresionin rus kundër Ukrainës, dhe kur një BE më i fortë është një përgjigje më e mirë për të përballuar sfidat e sotme dhe të ardhshme”, ka deklaruar ajo në një video-adresim në Facebook.

Ministrat e Jashtëm në Luksemburg do të diskutojnë mbi sfidat e politikës së jashtme dhe sigurisë gjatë viteve të ardhshme në BE, me fokus në rritjen e ndihmës për Ukrainën.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024