SpaceX lanson satelitin e 1000-të Starlink për 2024
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

SpaceX ka dërguar 20 satelitë Starlink në bordin e raketës Falcon 9, duke përfunduar me sukses misionin për muajin qershor.

Raketa u lëshua të dielën nga Space Launch Complex (SLC)-40 në Stacionin e Forcave Hapësinore Cape Canaveral.

Misioni vendosi satelitin e 1000-të Starlink për vitin 2024, duke e çuar totalin në orbitë në mbi 6600, duke ofruar internet me shpejtësi të lartë në 79 vende në mbarë botën, raportoi AmericaSpace.

“Faza e parë e Falcon 9 u ul në anijen drone Of Course I Still Love You”, tha SpaceX në X duke shtuar: “Vendosja e 20 satelitëve Starlink u konfirmua. Falcon 9 dërgon 20 satelitë Starlink në orbitë nga Kalifornia.”

“Të gjitha sistemet duken mirë”, postoi SpaceX, duke shtuar: “Moti aktualisht është 70 për qind i favorshëm”.

SpaceX gjithashtu vuri në dukje se V2 Mini Starlinks të zvogëluara kanë ofruar gjerësi frekuencash më të mëdha.

“Satelitët me aftësi Direct-to-Cell mundësojnë qasje të pandërprerë në të dhëna pa modifikime telefonike ose aplikacione të veçanta, duke ofruar paqe mendore në tokë, liqene dhe ujëra bregdetare”, shtoi kompania.

SpaceX ka vendosur "Direct-to-Cell" Starlinks qe nga janari 2024, duke mundësuar dërgimin e mesazheve globale, thirrjet dhe shfletimin pa ndryshime harduerike, vuri në dukje agjencia amerikane e lajmeve hapësinore. /AA

SpaceX theksoi gjithashtu misionet e ardhshme, duke përfshirë një nisje Starlink me satelitët Direct-to-Cell nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg në Kaliforni, dhe lëshimin e parë Falcon Heavy të 2024 që mbante satelitin e motit GOES-U të NOAA.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024