Franca, Gjermania e Polonia premtojnë mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën
Bota
Lexohet për: 3 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Franca, Gjermania dhe Polonia u zotuan të hënën në mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën.

Ministrat e mbrojtjes të tre vendeve, Sebastien Lecornu, Boris Pistorius dhe Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, u mblodhën në Paris për të diskutuar çështje globale dhe evropiane të sigurisë dhe mbrojtjes, duke përfshirë luftën në Ukrainë dhe Samitin e ardhshëm të NATO-s në Uashington.

Të gjithë ministrat u zotuan të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.

Lecornu kritikoi Rusinë për "shantazhin bërthamor" si pjesë e strategjisë së saj të frikësimit dhe vuri në dukje se Presidenti Vladimir Putin ka instrumentalizuar pengimin bërthamor rus në komentet e tij.

Samiti i NATO-s në Uashington "do të jetë një mundësi për të treguar se sa shumë jemi të bashkuar," tha Pistorius.

Kosiniak-Kamysz njoftoi se Franca, Gjermania dhe Polonia do të kryejnë një stërvitje dhe forcat do të stërviten së bashku në vitin 2025 në territorin polak.

Ai gjithashtu u bëri thirrje të gjithë aleatëve të NATO-s që të përmbushin objektivin dy për qind të shpenzimeve të mbrojtjes, i cili tashmë është dyfishuar katër për qind nga Polonia, tha ai.

Lidhur me çështjen e migracionit, ministri polak vuri në dukje se ata që mbërrijnë në kufirin polak nuk janë emigrantë, por njerëz që sulmojnë policët, ushtarët dhe oficerët e kufirit.

“Këto janë sulme kundër vendeve perëndimore”, tha ministri.

Pistorius tha se do të respektonin rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme në Francë dhe shtoi se nga pikëpamja gjermane, “nacionalizmi nuk ka qenë kurrë zgjidhja e problemeve, por përkundrazi, ishte pjesë e problemeve”.

Partia franceze e ekstremit të djathtë Rally Kombëtare pati një fitore në zgjedhjet e BE-së më 9 qershor, gjë që bëri që presidenti Emmanuel Macron të pranonte situatën dhe të shpërndante parlamentin për të mbajtur zgjedhjet më 30 qershor.

"Ajo që ka rëndësi tani është të zgjedhim ata që do të garantojnë sigurinë dhe rritjen, dhe tani janë francezët ata që do të vendosin se kush do të qeverisë. E pranoj, është një vendim që do të ketë ndikim në të gjithë Evropën," tha Kosiniak-Kamysz.

Lecornu, nga ana e tij, theksoi se siguria e Francës është një çështje serioze dhe nuk mund të lihet mënjanë në kontekstin e konflikteve në Ukrainë, Lindjen e Mesme dhe Azi. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024