KE akuzon Apple për shkelje të rregullave
Biznes
Lexohet për: 3 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Komisioni Evropian të hënën tha se Apple po shkel Aktin e Tregjeve Digjitale të BE-së (DMA) me rregullat e saj të App Store pasi i pengon zhvilluesit e aplikacioneve të drejtojnë lirshëm konsumatorët drejt kanaleve alternative për oferta dhe përmbajtje.

Në gjetjet paraprake dërguar kompanisë, komisioni tha se asnjë nga kushtet e biznesit të Apple nuk i lejon zhvilluesit të drejtojnë lirisht klientët e tyre, ndërsa sipas shumicës së kushteve të biznesit në dispozicion të zhvilluesve të aplikacioneve, kompania lejon drejtimin vetëm përmes "lidhjeve".

Megjithëse Apple mund të marrë një tarifë për lehtësimin nëpërmjet AppStore blerjen fillestare të një klienti të ri nga zhvilluesit nën DMA, komisioni zbuloi se tarifat e ngarkuara nga Apple "shkojnë përtej asaj që është rreptësisht e nevojshme" për një shpërblim të tillë.

Sipas DMA, zhvilluesit që shpërndajnë aplikacionet e tyre përmes App Store të Apple duhet të jenë në gjendje, pa pagesë, të informojnë klientët e tyre për mundësitë alternative të blerjeve më të lira, t'i drejtojnë ata drejt atyre ofertave dhe t'i lejojnë ata të bëjnë blerje.

"Pozicioni ynë paraprak është se Apple nuk e lejon plotësisht drejtimin. Drejtimi është çelësi për të siguruar që zhvilluesit e aplikacioneve janë më pak të varur nga dyqanet e aplikacioneve të portierëve dhe që konsumatorët të jenë të vetëdijshëm për ofertat më të mira," tha komisionarja e BE për Konkurrencën Margrethe Vestager.

Nëse pikëpamjet paraprake të komisionit do të konfirmoheshin përfundimisht, asnjë nga tre grupet e kushteve të biznesit të Apple nuk do të përputhej me DMA, i cili kërkon që portierët të lejojnë zhvilluesit e aplikacioneve të drejtojnë klientët drejt ofertave jashtë dyqaneve të aplikacioneve të portierëve, pa pagesë.

Komisioni do të miratonte më pas një vendim mospërputhjeje brenda 12 muajve nga hapja e procedurave më 24 mars.

Komisioni hapi gjithashtu një procedurë të re mospërputhjeje kundër Apple lidhur me shqetësimet rreth kërkesave të reja kontraktuale për zhvilluesit e aplikacioneve të palëve të treta dhe dyqanet e aplikacioneve, duke përfshirë tarifën e re të teknologjisë bazë të Apple.

Sipas tarifës së re, zhvilluesit e dyqaneve të aplikacioneve të palëve të treta dhe aplikacioneve të palëve të treta duhet të paguajnë një tarifë prej 0.50 euro për aplikacion të instaluar.

“Ne kemi hapur gjithashtu procedime kundër Apple në lidhje me të ashtuquajturën tarifë të teknologjisë bazë dhe rregulla të ndryshme për lejimin e dyqaneve të aplikacioneve të palëve të treta dhe ngarkimin anësor”, tha Vestager.

"Komuniteti i zhvilluesve dhe konsumatorët janë të etur për të ofruar alternativa për App Store. Ne do të hetojmë për të siguruar që Apple të mos i minojë këto përpjekje," shtoi ajo. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024