Taksoni të pasurit që të paguajnë për veprimin klimatik thonë italianët
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Shumica e italianëve e njohin nevojën për ndryshime të mëdha për të trajtuar krizën klimatike dhe janë në favor të taksave më të larta mbi të ardhurat dhe pasurinë e të pasurve për të ndihmuar në pagimin e tranzicionit ekologjik, sipas një studimi të ri ndërkombëtar.

Sondazhi Ipsos i 18 vendeve të G20-ës i porositur nga nisma Earth4All dhe Aleanca Global Commons zbuloi se, në Itali, 62% e njerëzve besojnë se bota ka nevojë për veprim në shkallë të gjerë klimatike këtë dekadë.

Për më tepër, 61% e italianëve mbështesin një taksë mbi pasurinë dhe 64% mbështesin taksa më të larta mbi të ardhurat për njerëzit e pasur.

Ekziston gjithashtu mbështetje e fortë për politikat që rishpërndajnë të ardhurat e mbledhura nga taksat e ndotjes, për shembull për emetimet e gazeve serrë, me 71% në favor.

Sondazhi tha gjithashtu se 63% e italianëve të anketuar mbështesin një sistem ekonomik që i jep përparësi mirëqenies së njerëzve dhe natyrës mbi fitimin dhe rritjen e pasurisë.

Një shumicë e madhe e italianëve besojnë se nevojitet një hap gjigant këtë dekadë për të adresuar urgjencën klimatike", tha bashkëdrejtuesi i Earth4All, Owen Gaffney.

Megjithë ndryshimet e fundit politike, mbetet një mbështetje e fortë për reformat gjithëpërfshirëse për kujdestarinë planetare.

Italianët tregojnë mbështetje të fortë për reformat e drejta tatimore… duke nënvizuar angazhimin e qytetarëve për një tranzicion të drejtë.

"Ka një mandat të qartë për qeverisje të përgjegjshme dhe politika që sigurojnë një transformim të drejtë dhe të qëndrueshëm".

Gjetjet mund të duken të habitshme duke pasur parasysh sukseset e fundit në kutinë e votimit të koalicionit qeverisës të Italisë të udhëhequr nga kryeministrja Giorgia Meloni dhe partia e saj e krahut të djathtë Vëllezërit e Italisë (FdI), duke përfshirë zgjedhjet evropiane të këtij muaji.

Qeveria e Melonit është shumë kritike ndaj shumë prej politikave të Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane, duke argumentuar se nevojitet një qasje më pragmatike në adresimin e krizës mjedisore./ANSA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024