Pavarësia e gjyqësorit diskutohet në konferencën e kryetarëve të Gjykatave Supreme
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Për herë të parë në Kosovë po mbahet konferenca e 14-të e kryetarëve të Gjykatave Supreme të Evropës Qendrore dhe Lindore, ku nikoqire është Gjykata Supreme e Kosovës.

Kryetari i Gkykatës Supreme, Fejzullah Rexhepi tha se kjo konferencë është mundësi unike për diskutim.

"Kjo konferencë organizohet për herë të parë në Kosovë. Kjo konferencë është një mundësi unike për diskutim, ku mund të flasim për sukseset dhe dështimet e sistemit gjyqësor të Kosovës. Pavarësia e gjyqësorit është baza e të gjithë shtetit të së drejtës", deklaroi ai.

E kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Gresa Caka Nimani tha se pavarësia e gjyqësorit është baza e sundimit të ligjit.

“Më lejoni të vë theks në dy pika parësore, rëndësinë e dialogut gjyqësor dhe nevojën që përtej shkëmbimit të përvojave ky dialog të përçoj një mesazh esencial, ata të rëndësisë së pavarësisë së pushtetit gjyqësor”, tha ajo.

Themelues i Institutit CEELI, Homer E.Moyer theksoi se forcimi i sundimit të ligjit është i rëndësishëm për vendin.

E gjyqtari i lartë i qarkut, John Wolker tha se në historinë në tërë botën, qytetarët kanë marrë hapa të rëndësishëm për të avancuar sundimin e ligjit.

Si e vlerësoni punën e Liburn Aliut në krye të Ministrisë së Infrastrukturës?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
32
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024