Gjermania kërkon rekordin ndaj Zvicrës, këtë e kanë vetëm Holanda e Franca
Euro 2024
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Zvicra dhe Gjermania do të ndeshen sonte për herë të parë në një turne madhor qe nga Botërori 1966.

Gjermania Perëndimore mposhti atëbotë Zvicrën 5:0 në fazën e grupeve. Ata u takuan gjithashtu në vitin 1938 (Zvicra fitoi 4:2 në një raund të ripërsëritjes së 16-të) dhe Kupën e Botës 1962 (Gjermania Perëndimore fitoi 2:1 në fazat e grupeve).

Zvicra është e pamposhtur në tri ndeshjet e fundit kundër Gjermanisë, me ato tri ndeshje që kanë prodhuar 16 gola, mesatarisht 5.3 për lojë. Zviceranët kishin humbur 16 nga 18 ndeshjet e mëparshme kundër gjermanëve.

Gjermania ka shënuar në 52 nga 53 ndeshjet e saj kundër Zvicrës në të gjitha garat. Përjashtimi i vetëm ishte një barazim pa gola në një miqësore të prillit 1968.

Zvicra nuk e ka humbur ndeshjen e fundit të fazës së grupeve në asnjë nga tetë paraqitjet e saj të fundit në një turne të madh ndërkombëtar, për herë të fundit në EURO 2004 (1:3 kundër Francës).

Gjermania synon të bëhet vendi i tretë pritës që fiton të tri ndeshjet e tyre në fazën e grupeve në një kampionat evropian të vetëm UEFA pas Holandës në 2000 dhe Francës në 1984.

Ndërkohë ata do të ishin skuadra e parë nikoqire që do ta bënte këtë në një turne të madh ndërkombëtar që nga vetë gjermanët në Kupën e Botës 2006, pa përfshirë EURO 2020.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024