Hapet Festivali i Kinemasë bullgare në Romë
Kulturë
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Nënkryetarja Iliana Iotova hapi edicionin e 17-të të festivalit "Festimi i kinemasë bullgare në Romë", tha të shtunën sekretariati i shtypit presidencial.

Veprimtaria organizohet nga Instituti Bullgar i Kulturës në Romë me mbështetjen e Ambasadës Bullgare.

"Ti ekziston vetëm në atë që bën. Këto fjalë të regjisorit dhe skenaristit të madh italian Federico Fellini tregojnë natyrën e artistit - të sfidojë, të rebelohet, t'u përcjellë të tjerëve me talent dhe mjeshtëri gjithçka që sjell shpirti i tij krijues”, tha Iotova.

Ajo falënderoi veçanërisht themeluesen e festivalit të filmit, Zhana Jakovleva, për energjinë dhe ambicien e saj për të shfaqur talentin bullgar dhe për t'u dhënë kurajë dhe vetëbesim artistëve bullgarë.

“Pas vitesh stagnimi, kinemaja bullgare po përjeton një rilindje, duke u bërë më interesante dhe magjepsëse”, argumentoi nënkryetari. Ajo theksoi se filmat e prezantuar trajtojnë çështje specifike bullgare, por ngrenë edhe tema të mëdha njerëzore.

Prestigjiozja Casa del Cinema në Villa Borghese po pret sërish festivalin, i cili do të përfundojë më 23 qershor.

Programi përfshin Dyad e Yana Titova, Mësimet e Blaga nga Stefan Komandarev, Nëna nga Zornitsa Sophia, serinë e dokumentarëve të Georgi Toshev Të huajt dhe Weimar Express nga Milena Fuchedzhieva.

Më herët gjatë ditës, nënkryetari vizitoi Institutin Kulturor Bullgar në Romë, i cili ndodhet në shtëpinë e basit të madh të operës Boris Hristov.

Zhanna Yakovleva, një drejtore e gjatë e institutit dhe aktualisht pjesë e ekipit të tij, mbështeti idenë e Iotova për të krijuar një institut kombëtar kulturor bullgar, duke ndjekur shembullin e Institutit Goethe, Servantesit dhe të tjerëve. Vendi ynë është i vetmi në Bashkimin Evropian që nuk ka një institucion të tillë”, thuhet në sekretariatin e shtypit të institucionit presidencial. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024