Meshkujt në Brazil përballen me një sëmundje të rrallë, ja çfarë po ndodh
Shëndetësi
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Pensionisti brazilian João kërkoi kujdes mjekësor në vitin 2018 pasi zbuloi një lyth në organin e tij.

“Fillova të vizitoja klinikat mjekësore për të kuptuar se çfarë ishte, por të gjithë mjekët më thanë se ishte për shkak të lëkurës së tepërt dhe më dhanë mjekime”, kujton 63-vjeçari.

Pavarësisht mjekimit, lytha vazhdoi të rritet. Kjo filloi të ndikojë në martesën e tij dhe João dhe jeta seksuale e gruas së tij vuajti. Ai ishte i vendosur të zbulonte se çfarë po ndodhte.

Për pesë vjet, João vizitoi specialistë të cilët përshkruanin më shumë ilaçe dhe urdhëruan biopsi të reja. "Asgjë nuk e zgjidhi atë," thotë João. Më pas në vitin 2023 ai u diagnostikua - João ka kancer të organit të tij mashkullor.

“Ishte një surprizë shumë e pakëndshme për familjen time, aq më tepër që atyre iu desh të amputonin një pjesë të organit tim. Ndjeva sikur më kishin prerë kokën”, tha João për BBC.

Kanceri i organit të meshkujve është i rrallë, por incidenca dhe shkalla e vdekshmërisë po rritet në mbarë botën. Sipas studimeve të fundit, Brazili ka një nga normat më të larta prej 2.1 për 100.000 burra.

Midis 2012-2022, ka pasur 21.000 raste sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Brazilit. Kjo ka rezultuar me mbi 4.000 vdekje dhe gjatë dekadës së fundit ka pasur mbi 6.500 amputime - mesatarisht një në çdo dy ditë.

Maranhão, shteti më i varfër në Brazil, u zbulua se kishte shkallën më të lartë të incidencës globale prej 6.1 për 100.000 burra.

Simptomat shpesh fillojnë me një plagë që nuk shërohet dhe një rrjedhje me erë të fortë. Disa njerëz gjithashtu përjetojnë gjakderdhje dhe njollë në organ.

Nëse zbulohet herët, ka një probabilitet të lartë shërimi përmes trajtimeve të tilla si heqja kirurgjikale e lezionit, radioterapia dhe kimioterapia. Por nëse nuk trajtohet, mund të bëhet i nevojshëm amputimi i pjesshëm ose i plotë, dhe ndoshta edhe i testikujve.

João iu nënshtrua një amputimi të pjesshëm në janar dhe thotë se ishte një kohë e vështirë.

“Isha i tmerruar nga operacioni, por nuk kishte alternativë. Ndjenja në javët e para pas operacionit ishte një ndjenjë trishtimi, nuk mund ta mohoj. Është e tmerrshme të humbasësh një pjesë”.

Thiago Camelo Mourão nga Departamenti i Urologjisë i Qendrës së Kancerit Camargo në Sao Paulo thotë se në rastin e një amputimi të pjesshëm, urina vazhdon të dalë përmes organit.

“Megjithatë, në një amputim të plotë, hapja e uretrës mund të zhvendoset në perineum, midis skrotumit dhe anusit, gjë që kërkon që pacienti të urinojë ulur në tualetin."

Mauricio Dener Cordeiro i Shoqatës Braziliane të Urologjisë thotë se infeksioni afatgjatë me papillomavirusin njerëzor (HPV) është një nga faktorët kryesorë të rrezikut.

"Vaksinimi masiv kundër HPV është thelbësor për shkak të efektivitetit të tij të lartë në parandalimin e lezioneve të shoqëruara," thotë Cordeiro, duke shtuar se normat e vaksinimit në Brazil janë nën nivelin e nevojshëm për të qenë vërtet efektiv.

“Shkalla e vaksinimit HPV në Brazil mbetet e ulët për vajzat - duke arritur vetëm 57% - dhe për djemtë nuk i kalon 40%. Mbulimi ideal për të parandaluar sëmundjet është 90%,” shpjegon Cordeiro.

Në vitin 2022, revista JMIR Public Health and Surveillance publikoi rezultatet e një analize nga 43 vende, sipas së cilës incidenca më e lartë e kancerit të organit mashkullor midis 2008-2012 ishte në Ugandë (2.2 për 100.000), Brazili (2.1 për 100.000), Tajlanda (1.4 për 100.000), ndërsa më e ulët në Kuvajt (0.1 për 100.000).

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024