Holanda e Franca ndahen në paqe, luftë e madhe pritet më 25 qershor
Euro 2024
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Lufta kryesore për të siguruar fazën e kualifikimeve në grupin D do të përcaktohet përfundimisht më 25 qershor, pasi ndeshja Holandë - Francë sonte në Lajpcig ka përfunduar pa fitues.

Të dyja kombëtaret shfaqën lojë interesante dhe dinamike, e cila megjithatë përfundoi pa asnjë gol të shënuar.

Rasti më i mirë për Francën ishte në pjesën e dytë kur Griezmann rrezikoi portën kundërshtare në minutën e 65-të, por portieri Verbruggen intervenoi në mënyrë të mrekullueshme.

Katër minuta më vonë “tulipanët” shënuan përmes Xavi Simons, por goli u anulua pasi në pozitë jashtë loje ishte Dumfries.

Franca e Holanda kanë nga katër pikë, Austria renditet e treta me tri pikë dhe Polonia e pashpresë për fazën e ardhshme renditet e fundit në grup pa asnjë pikë.

Franca do të luajë ndeshje vendimtare ndaj Polonisë më 25 qershor nga ora 18:00, ndërsa Austria do të kërkojë kualifikimin ndan Holandës në po të njëjtën datë dhe orë. Franca e Holanda duhet të sigurojnë të paktën nga një pikë për t’u kualifikuar, ndërsa Austrisë i kryen punë vetëm fitorja ndaj “tulipanëve” të furishëm.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024