Rezultati pas pjesës së parë Holandë-Francë
Euro 2024
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Holanda dhe Franca po e përmbyllin ditën e sotme të evropianit në grupin D.

Plot raste e lojë interesante nuk sollën gola në pjesën e parë në stadiumin e Lajpcigut.

Kylian Mbappe ndodhet në bankën rezervë për shkak të lëndimit.

Kjo ishte arsyeja që Didier Deschamps avancoi Griezmann në mbështetje të sulmuesit të vetëm Thuram, me Dembele në anën tjetër.

Në grupin D Austria sot mposhti Poloninë me rezultat 3:1.

Ky është takimi i katërt mes Holandës dhe Francës në EURO. Franca triumfoi me penallti në çerekfinale në vitin 1996, ndërsa Holanda fitoi të dyja ndeshjet e fazës së grupeve (3-2 në 2000, 4-1 në 2008).

Franca ka fituar shtatë nga tetë ndeshjet e fundit kundër Holandës në të gjitha garat, me përjashtim të humbjes 2-0 në Ligën e Kombeve në nëntor 2018.

Vetëm katër nga 30 ndeshjet e mëparshme midis Holandës dhe Francës kanë përfunduar në barazim (15 fitore për Francën, 11 fitore për Holandën).

Me përjashtim të shkëmbimeve të zjarrit, Holanda ka humbur vetëm një nga 17 ndeshjet e fundit në turnetë e mëdha ndërkombëtare (Kupa e Botës/EURO), duke rënë 2-0 kundër Çekisë në EURO 2020 (12 barazime 4). Ata kishin humbur katër radhazi para këtij edicioni (3 ndeshje në EURO 2012 dhe finalja e Kupës së Botës FIFA 2010).

Franca po kërkon të fitojë dy ndeshjet e saj hapëse në një turne UEFA EURO për herë të katërt - në secilën nga tre rastet e mëparshme që e kanë bërë këtë, ata kanë arritur deri në finale: në 1984, 2000 dhe 2016.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024