Euro 2024: Austria e fortë për Poloninë
Sport
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ka përfunduar ndeshja tejet interesante e Grupit D të Kampionatit Evropian Euro 2024 mes Polonisë dhe Kombëtares së Austrisë, ku kjo e fundit ka arkëtuar pikët e para të këtij turneu.

Pas më shumë se 90 minutave lojë të zhvilluara në stadiumin “Olympiastadion” të Berlinit, Austria e ka mposhtur Kombëtaren e Polonisë me shifrat 3:1, raporton KosovaPress.

Golat që i siguruan fitoren Austrisë u shënuan nga Gernot Trauner (minuta e 9’), Christoph Baumgartner (minuta e 66’) dhe Marko Arnautovic (minuta e 78’).

Ndërkaq, golin e nderit te Polonia e shënoi Krzysztof Piatek në minutën e 30’ të ndeshjes.   

Me pikët e reja, Austria renditet në vendin e tretë në Grupin D me tri pikë, aq sa kanë edhe Holanda e Franca në vendin e parë dhe të dytë, por me nga një ndeshje më pak të zhvilluar.

Në anën tjetër, Polonia zë vendin e fundit me asnjë pikë të arkëtuar pas dy ndeshjeve të zhvilluara.

Rezultati final, 3:1 në favor të Austrisë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024