Grupi D, Franca e Austria publikojnë formacionet zyrtare
Euro 2024
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Franca dhe Austria përfundojnë Kampionatin Evropian të së hënës me një duel të grupit D.

Nënkampionët aktualë të botës, francezët, janë favoritët për të fituar turneun, ndërsa austriakët janë jashtë.

Ky do të jetë takimi i tretë mes Austrisë dhe Francës në një turne madhor. Ata janë të barabartë me një fitore secila, me të dyja sfidat e mëparshme në Kupën e Botës në vitin 1934 (3:2 për Austrinë) dhe 1982 (1:0 për Francën).

Austria ka fituar vetëm një nga 10 ndeshjet e saj të fundit kundër Francës, në të gjitha garat. Ajo po bën paraqitjen e saj të katërt në EURO, duke përfshirë të tretën radhazi. Paraqitja e tyre e vetme e mëparshme para kësaj ishte në vitin 2008, kur ata u kualifikuan automatikisht si bashkë-pritës.

Austria u eliminua nga Italia në raundin e 16-të të edicionit 2020, i cili ishte rezultati i tyre më i mirë ndonjëherë në turne. Dy fitoret e Austrisë në EURO (në 10 ndeshje) erdhën kundër Maqedonisë së Veriut dhe Ukrainës në edicionin 2020.

Në grupin D, Holanda dhe Polonia kanë luajtur tashmë një ndeshje, e cila përfundoi me fitoren e holandezëve 2:1.

Formacionet e ndeshjes:

Austria: Pentz; Danso, Wöber, Posch, Mwene - Seiwald, Sabitzer, Baumgartner - Laimer, Grillitsch, Gregoritsch.

Franc: Maignan; Saliba, Upamecano, T. Hernandez, Kounde - Kante, Rabiot, Griezmann - Thuram, Mbappe, Dembele.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024