BE miraton ligjin për të rikthyer 20% të tokës e detit deri në fund të dekadës
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Bashkimi Evropian ka miratuar një ligj historik për të mbrojtur natyrën pas një votimi të tensionuar, duke i dhënë fund një bllokimi prej muajsh mes shteteve anëtare të trembur nga protestat e ashpra nga fermerët.

Ligji, i cili ka rezultuar se është shtylla më kontroverse e Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane dhe pothuajse dështoi në pengesën e fundit, vendos një objektiv për të rikthyer të paktën 20% të tokës dhe detit të BE-së deri në fund të dekadës.

Ligjvënësit dhe qeveritë e kishin zbutur propozimin në muajt përpara zgjedhjeve evropiane, në të cilat partitë e ekstremit të djathtë fituan vende dhe partitë e gjelbra i humbën ato. Por pavarësisht koncesioneve, mbështetësit mezi fituan mjaft shtete anëtare në një votim në Luksemburg të hënën.

“Sot shënon një ditë të rëndësishme për Evropën, pasi ne kalojmë nga thjesht mbrojtja dhe ruajtja e natyrës në restaurimin aktiv të saj”, tha César Luena, një eurodeputet i qendrës së majtë nga Spanja që udhëhoqi negociatat e Parlamentit Evropian për ligjin.

Propozimi u çua në prag të kolapsit në mars, kur Hungaria tërhoqi papritur mbështetjen e saj. Irlanda udhëhoqi një shtytje të mëvonshme për të fituar mbi vendet e tjera, duke u kërkuar ministrave që të shmangin kthimin prapa në kompromiset që tashmë ishin rënë dakord.

Por deri në momentet e fundit ishte e paqartë nëse mbështetësit e ligjit kishin mbledhur vota të mjaftueshme për të arritur një shumicë të cilësuar prej 55% të shteteve anëtare që përfaqësonin të paktën 65% të popullsisë së BE-së.

Raporti përfundimtar tregoi 20 vende që votuan në favor të ligjit për restaurimin e natyrës. Finlanda, Hungaria, Italia, Holanda, Polonia dhe Suedia votuan kundër ligjit, ndërsa Belgjika abstenoi. Ata kritikuan koston e propozimit dhe thanë se do të vendoste mbi ta shumë barrë administrative.

Natyra po vdes më shpejt se sa njerëzit kanë parë ndonjëherë dhe 81% e habitateve evropiane janë në gjendje të keqe, sipas Agjencisë Evropiane të Mjedisit.

BE-ja loboi vendet e tjera që të angazhohen për qëllime më ambicioze për të mbrojtur natyrën në një samit të biodiversitetit në Montreal në vitin 2022, por udhëheqësit e saj që atëherë janë tërhequr nga angazhimet kombëtare dhe evropiane. /TheGuardian

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024