Policia gjermane arreston tifozët serbë pas sherrit me anglezët
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Policia gjermane ka njoftuar mbrëmjen e sotme se ka arrestuar shtatë tifozë serbë të përfshirë në përleshje me anglezët në Gelsenkirchen, pak para fillimit të ndeshjes ndërmjet Serbisë dhe Anglisë në evropianin e futbollit.

Të gjithë ata u arrestuan pas incidentit në tarracën e një restoranti në qytet, tha zëdhënësi i paidentifikuar i policisë, duke shtuar se një raport është bërë për sulm dhe plagosje.

Policia e Gelsenkirchen tha në një deklaratë se oficerët kanë ndërhyrë për të ndaluar një konfrontim mes tifozëve serbë dhe anglezë.

“Policia e trazirave u vendos dhe ndau dy kampet e tifozëve. Ata morën shtatë përkrahës serbë në paraburgim dhe ngritën një kallëzim penal për lëndim të rëndë trupor”, thuhet në deklaratë.

E përditshmja gjermane Bild ka raportuar foto që tregojnë sherrin në tarracën e restorantit, veçanërisht hedhjen e karrigeve.

Policia gjermane njoftoi më parë se kishte vendosur forca shtesë nga frika e incidenteve.

Ndeshja e Euro 2024 mes Anglisë dhe Serbisë u klasifikua si me rrezik të lartë nga policia për shkak të shqetësimeve për dhunën e mundshme të tifozëve.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024