Gomari i humbur gjendet në tufën e drerëve pesë vjet më vonë
Magazina
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një gomar i zhdukur pesë vjet më parë në Kaliforni është kapur në kamera duke u bredhur me një tufë drerësh.

“U përplasa me një tufë dre që kanë adoptuar një gomar,” shkroi në Instagram  gjuetari Max Fennell. "Nuk mund ta kaloj duke e parë dhe jam i habitur që gomari duket i lumtur dhe i shëndetshëm!"

Pamjet e regjistruara në një udhëtim gjuetie tregojnë një gomar që qëndron mes rreth drerëve. Anëtarët e tufës shikojnë kamerën në të njëjtën kohë përpara se të largohen.

Skena ndodhi disa kilometra larg vendit në shkretëtirën Cache Creek të Kalifornisë Veriore, ku gomari u zhduk në vitin 2019, raportoi CBS Sacramento.

Një nga pronarët e gomarit, Terrie Drewry, tha për CBS të enjten se gomari në video është padyshim ai.

Gomari kishte qenë duke ecur me bashkëshortin e Terrie Drewry, Dave Drewry, kur diçka e trembi dhe ai u largua. Për javë të tëra, çifti kërkuan në këmbë dhe madje me ndihmën e dronit për të gjetur gomarin, por nuk arritën ta gjenin.

"Ai po jeton jetën e tij më të mirë. Ai është i lumtur. Ai është i shëndetshëm dhe ishte thjesht një lehtësim”, tha Terrie Drewry për CBS Sacramento.

Gomari i quajtur Diesel ishte fillimisht i egër dhe ishte adoptuar përmes  programit të Byrosë së Menaxhimit të Tokës, i cili lejon anëtarët e publikut të adoptojnë kafshë të kapura në përmbledhjet e kuajve dhe gomarëve të egër të agjencisë federale që synojnë reduktimin e kafshëve në tokat publike.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024