“Kënga e vjetër”, policia gjermane me paralajmërim përpara ndeshjes Angli-Serbi
Euro 2024
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Sonte nga ora 21:00 në EURO2024 në Gjermani anglezët do të fillojnë paraqitjen e tyre në turne kundër Serbisë.

Rrugët e Gelsenkirchen dhe qytetet përreth u përmbytën nga mijëra fansa anglezë, ardhja e të cilëve u shoqërua me repertorin e tyre të zakonshëm kulturor dhe artistik.

Duke qenë se mikpritësi i EURO2024 është Gjermania, rivale e vjetër e Anglisë, ai repertor përfshin gjithashtu këngën e vjetër angleze 10 bombarduesit gjermanë nga Lufta e Dytë Botërore për betejat ajrore kundër bombarduesve nazist mbi Angli.

Teksti i këngës thoshte: "Kishte dhjetë bombardues gjermanë, dhjetë bombardues gjermanë, dhjetë bombardues gjermanë në ajër. Dhe RAF nga Anglia rrëzoi një".

Në përkthim: "Kishte 10 bombardues gjermanë në qiell, por RAF anglez (Royal Aur Force) e rrëzoi një...", pas së cilës kënga vazhdon me "shuarjen" graduale të avionëve dhe përfundon me triumfues. deklarata se nuk ka më avionë gjermanë në ajër.

Një sërë mediash angleze dhe gjermane shkruajnë se autoritetet dhe policia gjermane në bashkëpunim me FA angleze kanë vendosur të ndalojnë këndimin e kësaj kënge.

Zyrtari i policisë gjermane përgjegjës për sigurinë në ndeshjen Angli-Serbi ka konfirmuar për LBC angleze se policia do të ndërhyjë në rast se kënga do të këndohet.

Në përputhje me ligjet gjermane, do të mund të gjobiten, madje edhe të arrestohen ata që e këndojnë, mjafton të vlerësohet se bëhet fjalë për përmbajtje provokuese dhe diskriminuese.

Pavarësisht njoftimeve për persekutim, video të anglezëve që këndonin një këngë me banorët lokalë në Düsseldorf u shfaqën në internet, pas së cilës FA theksoi në një letër drejtuar Shoqatës së Mbështetësit të Ekipeve Kombëtare se është e mundur që tifozët që nxisin incidente të kenë biletat e anuluara.

Luftwaffe naziste vrau mbi 70 mijë civilë në Angli gjatë Luftës së Dytë Botërore.

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
197
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024