Dita e çlirimit të Deçanit përmbyllet me festivalin “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Komuna e Deçanit ka përmbyllur me Festivalin gjithëkombëtar të folklorit “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen” aktivitetet e shumta me rastin e shënimit të 25-vjetorit të çlirimit.

Kryetari Bashkim Ramosaj ka falënderuar ish-komandantin e Zonës Operative të Dukagjinit, njëherësh kreun e AAK-së Ramush Haradinaj për rolin e tij në luftën për çlirimin e Kosovës. Ai njëherësh i ka bërë thirrje nivelit qendror të punojë më shumë për forcimin e shtet-ndërtimit të vendit.

Një fjalë rasti ka mbajtur edhe kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, i cili ka përkujtuar këngëtarët e njohur të folklorit shqiptar, të cilët me këngët e tyre ndikuan në frymëzimin e brezave në luftën për liri. 

Aktivitetet për nder të 16 Qershorit, datë kjo ku përkujtohet hyrja e trupave të UÇK-së në Deçanin e lirë dhe nderohen heronjtë, dëshmorët dhe martirët e kombit nga kjo komunë, kanë nisur me ceremoninë e ngritjes së flamurit kombëtar në qendër të qytetit, për të vazhduar me mbjelljen e “Pemës së lirisë.”

Kuvendi Komunal i Deçanit në një seancë solemne ka nderuar me çmimin “Qytetar nderi” Mentor Petrelën, njëri ndër 100 kirurgët më të mirë në botë.

Aktivitetet kanë vazhduar me homazhe te shtatoret e dëshmorëve dhe heronjve të Deçanit, si dhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Gllogjan.

Manifestimi i madh festiv me moton “25 vjet liri” është mbajtur në hapësirat e Qendrës Rinore në Podin e Gështenjave, me këngëtarët Melinda Ademi, Gold Ag, Lumbardh Salihu, Lek Komoni, Lorent Mataj, Luiz Ejlli e Loni Haklaj, për të vazhduar në mbrëmje me festivalin madhështor “Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen”.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024