SHBA ndan 1.5 miliardë dollarë për Ukrainën
Bota
Lexohet për: 3 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Sot, si pjesë e Samitit për Paqen në Ukrainë dhe takimit të saj të gjashtë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, zëvendëspresidentja Kamala Harris njoftoi se Shtetet e Bashkuara do të japin mbi 1.5 miliardë dollarë përmes USAID-it dhe Departamentit të Shtetit për të mbështetur popullin e Ukrainës.

Kështu thuhet sipas Shtëpisë së Bardhë, transmeton Ukrinform.

"Nga USAID, kjo përfshin 500 milionë dollarë fonde të reja për ndihmën për energjinë dhe rindërtimin e 324 milionë dollarëve në fondet e shpallura më parë drejt nevojave emergjente të energjisë në Ukrainë. Ky financim do të riparojë infrastrukturën energjetike të dëmtuar në luftë, do të zgjerojë prodhimin e energjisë, do të inkurajojë investimet e sektorit privat, dhe do mbrojë infrastrukturën energjetike. Këto përpjekje do të ndihmojnë Ukrainën t'i përgjigjet sulmeve të fundit të Rusisë ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës duke mbështetur riparimin dhe rimëkëmbjen, duke përmirësuar qëndrueshmërinë e Ukrainës ndaj ndërprerjeve të furnizimit me energji dhe duke hedhur bazat për riparimin dhe zgjerimin e sistemit energjetik të Ukrainës", thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë.

Përveç kësaj, zëvendëspresidentja po njofton më shumë se 379 milionë dollarë ndihmë humanitare nga shteti dhe USAID për të ndihmuar në adresimin e nevojave urgjente të refugjatëve, personave të zhvendosur brenda vendit dhe komuniteteve të prekura nga konflikti të ndikuar nga lufta brutale e Rusisë kundër popullit ukrainas. Kjo mbështetje përfshin ndihmë ushqimore, shërbime shëndetësore, strehim dhe shërbime të ujit, kanalizimeve dhe higjienës për miliona ukrainas të pambrojtur brenda vendit dhe në rajon. Ndihma përfshin gjithashtu mbështetje për aktivitetet e mbrojtjes gjithëpërfshirëse, duke përfshirë menaxhimin e rasteve dhe shërbimet e mbështetjes psikosociale, si dhe ndihmën për bujqësi dhe mjete jetese për t'u mundësuar familjeve të rivendosin të ardhurat dhe të plotësojnë nevojat e tyre themelore.

"Zëvendëspresidentja Harris po njofton gjithashtu se, duke punuar me Kongresin, Departamenti i Shtetit planifikon të ofrojë një ndihmë shtesë prej 300 milionë dollarësh në ndihmë të sigurisë civile ukrainase për të mbështetur pajisjet e shpëtimit për rojet kufitare ukrainase dhe për zbatimin e ligjit. Kjo mbështetje do t'i ndihmojë ata të veprojnë me siguri në vijën e parë të luftës për të mbrojtur territorin e Ukrainës, për të shpëtuar civilët e shënjestruar nga sulmet e Kremlinit, për të mbrojtur infrastrukturën kritike dhe për të hetuar mbi 120.000 rastet e regjistruara të krimeve të luftës dhe mizorive të tjera", thuhet në deklaratë.

Qe nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022, SHBA ka ndarë më shumë se 3.2 miliardë dollarë fonde për ndihmën humanitare dhe gati 1.5 miliardë dollarë për të ndihmuar rimëkëmbjen e sektorit të energjisë, për të mundësuar energji të pastër dhe të besueshme dhe për të forcuar transparencën në sektor.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024