Pandeli Majko shpallet “Qytetar Nderi” i Rahovecit
Lajme
Lexohet për: 4 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Për kontributin e tij të çmuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, në 25 vjetorin e çlirimit të Komunës së Rahovecit kryetari Smajl Latifi e ka shpallur qytetar nderi ish-kryeministrin e Shqipërisë, Pandeli Majko.

Ish kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, i emocionuar për lëvdatat që u thanë ndaj tij, është shprehur se detyra e tij ishte të mos tradhtonte vetën, kombin dhe Kosovën.

Sipas tij, kontributi i Majkos nuk krahasohet me ushtarët e UÇK-së që dhanë gjënë më të shtrenjtë, jetën.

“Nuk mendoj se ato që i kam bërë mund të krahasohen me ato që kanë bërë ushtarët e UÇK-së që kanë dhënë gjënë më të shtrenjtë që është jeta. Detyra e kryeministrit ishte mos të tradhtonte vetën, kombin dhe Kosovën. Ishte një gjest simbolik pasi isha dhe jam i bindur se ShBA, Britania e Madhe dhe NATO nuk na lënë, as nuk do të na lënë sepse me luftën e Kosovës ka qenë jo vetëm fitore..”, është shprehur Majko.

Ndërsa, Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ka thënë se Majko ishte njeriu i duhur në kohën dhe momentin e duhur për Kosovën dhe popullin e saj.

“Që nga viti 1913 popullata e kësaj ane ka përjetuar dhunë sistematike. Populli i kësaj ane që është shtyrë dhunshëm drejt asimilimit. Humbëm shumë njerëz, gjaku i të cilëve forcon themelet e lirisë që e kemi sot. Duke qenë në krye të qeverisë zotëri Majko i mblodhi krerët pas masakrës së Reçakut dhe ju tha atyre ‘kur serbët na vrasin ne bashkohemi’. Qeveria shqiptare duke shprehur shqetësimin e saj,  kërkon një ndërhyrje sa më të shpejtë në Kosovë. Gjithashtu, kanë nënshkruar një dokument sekret, ku Majko merr përsipër furnizimin e UÇK-së me armatim. Majko, ishte njeriu i duhur në kohën e duhur dhe në momentin e duhur.  Kosova mbetet çështje e zemrës për atdhetarin Pandeli Majko. Qëndrimi i tij i prerë e ka rritur krenarinë tonë kombëtare”, ka thënë Latifi.

Gjithashtu, Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj ka shtuar se nën drejtimin e Majkos mijëra shqiptarë nga Kosova u strehuan në Shqipëri.

Malaj, ka shtuar se ai ka pasur një rol kyç në intervenimin e NATO-s në Kosovë.

“Rahoveci si shumë vende tjera në Kosovë ka treguar se fuqia dhe vendosmëria e njerëzve se tan është e pamposhtur, Dëshmi e forcës dhe rezistencës së popullit. Kujtojmë të gjithë ata që dhanë jetën për lirinë sakrifica e të cilëve nuk do të harrohet kurrë. Ish kryeministri shqiptar, Pandeli Majko ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në mbështetjen e Kosovën në momentet më të brishta. Ka qenë një zë i fuqishëm dhe një mik i madh i cili vazhdon të jetë një mik i Kosovës. Nën drejtimin e tij Shqipëria priti qindra e mijëra shqiptarë të Kosovës. Luajti një rol kyç në intervenimin e NATO-s në Kosovë. Kontributi i tij nuk do të harrohet asnjëherë”, ka shtuar Malaj.

Edhe ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka falënderuar Majkon për kontributin e tij gjatë luftës. Ai ka theksuar se Majko ka nderuar popullin e Kosovën në mënyrën më të mirë të mundshme.

“Na keni nderuar në mënyrën më të mirë të mundshme. Po shënojmë çerek shekulli nga liria jonë. Rahoveci e ka nderuar vetën në mënyrën më të mirë sepse ka zgjedhur Majkon për qytetarë nderi. Falënderoj Majkon, urime me meritë faleminderit”, ka theksuar Haradinaj.

Pas seancës solemne të Kuvendit Komunal të Rahovecit, kryetari Latifi së bashku me ish kryeministrin e Shqipërisë Majko, ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë Malaj dhe kryetarin e AAK-së Ramush Haradinaj kanë vizituar kullën e heronjve të Rahovecit “Toni dhe Mici”, kanë përuruar emblemën e UÇK-së dhe vizituar kompleksin memorial në Gradish.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024