Rohde rikujton qëndrimin e Scholz: Normalizimi Kosovë-Serbi përfshinë njohjen reciproke
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, ka shpërndarë një deklaratë të kancelarit gjerman, Olaf Scholz, i cili gjatë vizitës së tij në Kosovë dhe Serbi kishte thënë se është e paimagjinueshme që dy vende që nuk e njohin njëra-tjetrën të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian.

Në llogarinë e tij në platformën X, Rohde që kjo deklaratë qëndron ende dhe se rruga drejt kësaj është zbatimi i plotë i marrëveshjeve të Ohrit dhe Brukselit prej të dy palëve, sa më parë.

“Sa për rikujtim: Lexojeni qëndrimin e qartë të kancelarit Scholz gjatë vizitës së tij në qershor të vitit 2022 në Kosovë e Serbi për normalizim, përfshinë njohjen reciproke. Kjo ende vlen. Rruga është kjo: Zbatimi i plotë i marrëveshjeve të Ohrit dhe Brukselit prej të dy palëve sa më parë”, tha Rohde.

Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka thënë se Serbisë nuk do t’i kërkohet njohja de jure e pavarësisë së Kosovës për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024