Pse e ndryshoi mbiemrin e saj vajza e Angelina Jolie dhe Brad Pitt?
Magazina
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Vajza e Brad Pitt, Shiloh, priti katër vjet për të hequr mbiemrin e babait të saj - pas një mosmarrëveshjeje gjatë një beteje për kujdestarinë kur ajo ishte vetëm 14- vjeç.

Shiloh Jolie-Pitt, nëna e së cilës është Angelina Jolie, paraqiti dokumentet për të hequr mbiemrin e Pitt të hënën më 30 maj, tre ditë pasi ajo mbushi 18 vjeç - pika më e hershme në të cilën ajo mund ta bënte këtë.

Daily Mail zbuloi javën e kaluar se ajo kishte punësuar (dhe paguar) avokatin e saj për të trajtuar çështjen.

Një burim i afërt me procedurat më tha se masa ishte 'e lidhur me historinë (e supozuar) të abuzimit' nga babai i saj dhe gjithashtu me 'shkeljen e të drejtave të viktimës së Shiloh'.

Më është thënë se ajo fajëson babanë e saj për lëvizjet ligjore që do të thotë se ajo nuk arriti të dëshmonte për dëshirat e saj, në lidhje me kujdestarinë.

Ajo gjithashtu nuk arriti të flasë për atë që ndodhi në atë fluturim në vitin 2016, që çoi në fundin e martesës së prindërve të saj – edhe pse ajo donte.

Çështja e rregullimeve të kujdestarisë për gjashtë fëmijët e Jolie-Pitt - Pax, Maddox, Zahara, Shiloh, Knox dhe Vivienne - u vendos gjatë gjashtë muajve të seancave dëgjimore me dyer të mbyllura midis dhjetorit 2020 dhe majit 2021.

Jolie kërkoi që fëmijët të dëshmonin, por nuk pati sukses.

Gjykatësi John Oudekirk vendosi që kujdestaria duhet të jetë 50-50 dhe refuzoi të dëgjojë prova nga fëmijët, të cilët tashmë i ishin nënshtruar vlerësimit terapeutik, i cili u raportua në gjykatë.

Vendimi u anulua më vonë në vitin 2021, pasi Jolie apeloi me arsyetimin se gjyqtari kishte një lidhje tregtare me një nga avokatët e Pitt.

Një burim thotë: 'Ndryshimi i mbiemrit kthehet në betejën e kujdestarisë dhe besimi i Shiloh se të drejtat e saj si viktimë ishin shkelur.

"Shiloh besonte se ajo kishte të drejtë, si viktimë e krimit, të dëshmonte - dhe ishte penguar ta bënte këtë."

Nuk dihet nëse vëllezërit e motrat më të vegjël Knox dhe Vivienne mund të ndjekin hapat e saj kur të mbushin 18 vjeç në korrik të vitit 2026.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024