Konfirmohen dy meçet e radhës së Anthony Joshuas
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Anthony Joshua është në radhë për tu përballur me fituesin mes Tyson Furyt ose Oleksandr Usyk për titullin e padiskutueshëm në peshën e rëndë.

Usyk luftoi në 12 raunde klasike me Furyn më 18 maj në Arabinë Saudite për të marrë të katër rripat WBC, WBA, IBF dhe WBO, raporton KosovaPress.

Dhe ata përgatiten për rimeç më 21 dhjetor përsëri në Riad, në atë që mbreti saudit i boksit Turki Alalshikh shpreson të jetë për të gjithë titujt përsëri.

Kështu që Joshua në vend të kësaj do të kthehet në shtator në “Wembley” për tu përballur me Daniel Dubois - i freskët nga një fitore e madhe ndaj Filip Hrgovic - kryesuesi për ndeshjen e stadiumit.

Dubois, 26 vjeç, pritet të mbrojë rripin e tij “të përkohshëm” IBF dhe statusin e detyrueshëm për titullin e plotë që tani zotërohet nga Usyk, 37 vjeç.

Pra, fituesi mes Dubois dhe Joshuas, do të jetë në radhë për rripat e kampionit WBC, WBA dhe WBO.

Dhe promotori Eddie Hearn konfirmoi për “SunSport” se një luftë trilogjike midis Furyt dhe Usyk - edhe nëse rezultati barazohet - nuk ka gjasa.

Pra, do t'i hapte rrugën Joshuas për të sfiduar fituesin për rripat nëse ai mund këdo që e mirëpret atë në Britani më vonë gjatë vitit.

Ai tha: “Pres që fituesi i ndeshjes së dhjetorit të luftojë me Anthony Joshua, nëse fiton në shtator. Nuk është marrë ende një vendim për kundërshtarin, janë tre ose katër në përzierje. Por po, ky është plani absolut. Prioriteti i parë është rifitimi i titullit botëror në peshën e rëndë dhe padyshim që ka qenë gjithmonë ëndrra e padiskutueshme. Kështu që unë mendoj se ne jemi dy ndeshje larg nga të bëhemi të padiskutueshëm. Por, ne duhet t'i fitojmë ato".

I pari në rrugën e Joshuas do të jetë Dubois, i cili është zotuar se do të "shkatërrojë" kolegun e tij britanik.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024