Francë: Partitë e ekstremit të djathtë nuk arrijnë të formojnë koalicion për zgjedhjet
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Partitë franceze të ekstremit të djathtë nuk kanë arritur të formojnë një koalicion për zgjedhjet e parakohshme të ardhshme, njoftoi të martën Marion Marechal nga partia Reconquest.

Marechal njoftoi përpjekjet e saj për të krijuar një koalicion të madh të partive të krahut të djathtë për të sfiduar presidentin francez Emmanuel Macron dhe bllokun e krahut të majtë.

Ajo u takua me Marine Le Pen dhe Jordan Bardella të partisë Rally National dhe Nicolas Dupont-Aignan nga France Arise.

Marechal tha se ndërsa negociatat pothuajse çuan në një marrëveshje, Bardella më vonë tha se National Rally tërhoqi mbështetjen e tij dhe refuzoi çdo lidhje me Eric Zemmour të Reconquest, duke çuar në kolapsin e aleancës së propozuar.

Marechal shprehu zhgënjimin e saj për këtë vendim dhe siguroi anëtarët, aktivistët dhe votuesit e Reconquest për angazhimin e saj të vazhdueshëm ndaj kauzës së tyre.

Pas shpalljes së rezultateve, Macron njoftoi vendimin e tij për të shpërndarë parlamentin dhe për të thirrur zgjedhje të parakohshme, të caktuara për 30 qershor dhe 7 korrik. /AA/

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
170
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024