Ministri bullgar i Bujqësisë: Priten mbi 6 milionë tonë të korra të grurit për vitin 2024
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Më shumë se 6 milionë tonë grurë pritet të korren në vitin 2024, tha të martën ministri i Bujqësisë dhe Ushqimit i Bullgarisë Georgi Tahov. Ai filloi fushatën e korrjes në kuadër të iniciativës Buka e Paqes në fshatin Zlatitrap, rajoni i Plovdivit, tha Ministria e tij në një komunikatë për media.

Tahov saktësoi se sipas të dhënave paraprake, prodhimi i vlerësuar do të jetë ndërmjet 6,1 - 6,3 milionë tonë grurë dhe mbi 800 mijë tonë elbi. Sipërfaqet që pritet të korren këtë vit me grurë janë afro 1.1 milionë hektarë dhe ato me elb rreth 0.16 milionë hektarë, shtoi ministri i Bujqësisë.

"Bilanci i bukës në vendin tonë do të sigurohet. Kushtet e favorshme të motit aktualisht na japin besimin se cilësia e të korrave do të jetë në nivel të lartë", tha Tahov. Sipas tij, nuk pritet rritje e çmimit të bukës, bazuar në rendimentet e pritshme, të cilat do të ishin mbi 500 kg/ha. Lidhur me çmimet e prokurimit të grurit, ministri sqaroi se këto janë çmime këmbimi. Ka një kapacitet rezervë prej rreth 80% në magazinat e depozitimit të drithit në vend, kështu që nuk do të ketë shqetësime për vjeljen dhe ruajtjen e kulturës së re, shtoi ministri.

Sipas fjalëve të Tahovit, Bullgaria vazhdon të jetë një faktor i rëndësishëm në tregun ndërkombëtar të drithërave ushqimore, duke eksportuar grurë në mbi 30 vende. Lidhur me kuotat për importin e drithit nga Ukraina, ai shprehu shpresën se ato do të vazhdojnë. "Shpresoj se do të marrim përgjigjen për këtë pyetje në Këshillin e ardhshëm të Bujqësisë në Bruksel," tha Tahov./BTA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024