Rreziku kërcënon: Plani i ri i Gjermanisë në rast të luftës së madhe në Evropë
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Për herë të parë që nga Lufta e Ftohtë, Gjermania ka përditësuar planet e saj në rast lufte në Evropë.

Ministrat federalë shohin një kërcënim në Rusi dhe në përputhje me rrethanat ndryshuan udhëzimet në dokumentin 67 faqesh, i njohur si Direktiva Kuadër për Mbrojtjen Totale. Versioni i fundit u publikua javën e kaluar dhe parashikon një transformim të plotë të jetës së qytetarëve gjermanë në rast lufte.

Tashmë është e qartë se Gjermania, e cila ka mbajtur një qëndrim antimilitarist qe nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, është detyruar nga një kombinim rrethanash të rregullojë politikën e sigurisë dhe ushtarake në dritën e konfliktit rus në Ukrainë.

Në kushte lufte do të rivendosej rekrutimi i detyrueshëm në ushtri dhe do të merrnin pjesë punëtorë të kualifikuar mbi 18-vjeç duke bërë punë të ndryshme. Ekspertiza profesionale e mjekëve, psikologëve, infermierëve dhe veterinerëve mund të ridrejtohet në shërbimin ushtarak.

Dokumenti përmend gjithashtu racionalizimin e burimeve dhe ushqimit si një nga hapat në rast të një gjendje lufte.

Në rast të mungesës së ushqimit, qeveria do të siguronte furnizime për t'i siguruar çdo qytetari një vakt të ngrohtë në ditë për një periudhë të pacaktuar.

Burimet kryesore si nafta dhe benzina do të racionalizoheshin me kuponë dhe masat e mbrojtjes civile përfshijnë kthimin e metrosë në bunkerë dhe përgatitjen e spitaleve për një fluks pacientësh, shkruan CNN.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024