Nepali largon tonelata mbeturina, kufoma e skelete nga mali Everest
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ushtria e Nepalit ka hequr tonelata mbeturinash, katër trupa të vdekur dhe mbetje skeletore nga mali Everest dhe dy maja të tjera në vend.

Një seri lëvizjesh pastrimi që përfshinin 55 ditë u mbajtën për të pastruar malet Everest, Nuptse dhe Lhotse nën fushatën "Një përpjekje për të shpëtuar Himalaja".

Prabhu Ram Sharma, shefi i Shtabit të Ushtrisë së Nepalit, tha se tona mbeturinash, katër kufoma njerëzore dhe një skelet u gjetën në Himalaja "nën kushtet e pafavorshme të motit".

“Ky është një mision arritjeje si dhe një mision gatishmërie në të cilin ne kemi demonstruar aftësinë tonë për të përfunduar punën tonë në përputhje me qëllimet dhe objektivat që kemi vendosur dhe pranuar”, tha ai.

Mali Everest ka luftuar prej kohësh me statusin e tij si "depoja më e lartë e plehrave në botë" me qindra alpinistë që mbërrijnë në majë çdo vit. Ambientalistët kanë vlerësuar se më shumë se 50 tonë mbeturina dhe më shumë se 200 trupa të vdekur janë varrosur në Everest.

Ushtria e vendit filloi aksionet vjetore të pastrimit në vitin 2019 mes shqetësimeve për krizën klimatike që kërcënon ekzistencën e malit më të lartë në botë.

Deri më tani, pesë makina pastrimi vjetore kanë mbledhur 119 tonë mbeturina, 14 kufoma njerëzore dhe disa mbetje skeletesh, tha ushtria, sipas BBC.

Më shumë se 600 njerëz përpiqen të arrijnë majën e malit Everest çdo vit dhe çdo alpinist hedh mesatarisht 8 kg mbeturina që përbëhen nga bombola oksigjeni, tenda, kontejnerë ushqimi dhe madje edhe mbetje njerëzore. Kjo shton deri në gati pesë tonë çdo sezon ngjitjeje (mars-maj).

Në përpjekjet për të reduktuar mbeturinat, qeveria e Nepalit u kërkoi alpinistëve të Everestit të sillnin jashtëqitjet e tyre në kampin bazë në thasë, pasi të ngjiteshin në malin më të lartë në botë.

Komuna lokale Pasang Lhamu njoftoi se alpinistëve do t'u kërkohet të blejnë çanta në kampin bazë, të cilat do të "kontrollohen pas kthimit të tyre".

Mes shqetësimeve për mbipopullimin, qeveria lëshoi ​​421 leje alpinistësh, nga 478 rekord vitin e kaluar. Numri përjashton udhëzuesit nepalezë.

Rreth tetë alpinistë kanë vdekur ose janë zhdukur këtë vit. Ishte një më pak krahasuar me 19 të vitit të kaluar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024