Kosova shënon edhe 25-vjetorin pa datë zyrtare të Çlirimit nga pushtuesi
Tema
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Republika e Kosovës edhe këtë vit shënon 25-vjetorin e përfundimit të luftës gati 100 vjeçare që nga Konferenca e Londrës. Por as këtë vit, 12 Qershori i njohur si Dita e Çlirimit të Kosovës nuk figuron në kalendarin e festave zyrtare të shtetit dhe nuk është zyrtarisht ditë pushimi (shiko kalendarin e festave zyrtare : https://mpb.rks-gov.net/f/86/Kalendari-i-Festave-Zyrtare-).

Dita e çlirimit në luftën e dytë botërore është caktuar Dita kur ushtari i fundit i pushtuesit është larguar nga vendi, me çka i bie që Kosova ketë ditë ta ketë kah fundi i qershorit.

Sipas deklaratave, ndryshimi i Ligjit për Festat Zyrtare po vazhdon të kushtëzohet nga Lista Serbe. Ndërkaq, një gjë të tillë e kritikon Organizata e Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK). Sipas kësaj organizate, vjetëve të fundit këto festa po shënohen në mënyrë të plogësht nga institucionet e vendit, ndërsa partitë opozitare konsiderojnë se mungon vullneti politik që Dita e Çlirimit të futet në kalendarin e festave zyrtare.

Kryetari i Komisionit për Administratë Publike, Valon Ramadani thotë se nuk po arrin të ndryshohet Ligji për Festat Zyrtare.

Më tej, Ramadani thekson se Ligji për Festat Zyrtare është me interes vital dhe duhet të votohet nga deputetët e komuniteteve.  

Xhavit Jashari nga Organizata e Familjeve të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, thekson se është kërkesë e tyre e vazhdueshme që Dita e Çlirimit të zyrtarizohet.

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala konsideron se ka munguar vullneti politikë për të ndodhur një gjë e tillë.

Edhe deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Shemsedin Dreshaj konsideron se shpejt duhet të rregullohet ky ligj dhe Dita e Çlirimit të figurojë ne kalendarin e festave zyrtare.

Lista Serbe kushtëzon me 28 qershorin “Vidovdanin” që të futet në kalendarin e festave zyrtare.

29 nëntori në Shqipëri është festë zyrtare që përkujton çlirimin nga pushtimi fashist dhe nazist në vitin 1944. Përveç në Shqipëri, edhe Mali i Zi e shënon si festë zyrtare 13 korrikun që përkujton fillimin e kryengritjes së përgjithshme popullore në vitin 1941 dhe njohjen ndërkombëtare të shtetit malazez nga Kongresi i Berlinit në vitin 1878. Ndërkaq, Serbia e shënon me punë 21 tetorin si festë zyrtare të çlirimit të Beogradit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kosova u çlirua përfundimisht nga Serbia në qershor të vitit 1999. Kjo u arrit pas një përpjekje të gjatë ( shiqo https://sq.wikipedia.org/wiki/Konferenca_e_Londr%C3%ABs_(1912%E2%80%931913 ) dhe luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pas 78 ditë bombardimesh të NATO-s, udhëhequr nga ShBA-të, kundër caqeve ushtarake serbo-malazeze në Kosovë, Serbi e Mal të Zi.

Ministria e Kulturës ka publikuar agjendën shtetërore për shënimin e 25-vjetorit të Çlirimit të Kosovës, të cilat nisin nga data 8 deri më 21 qershor.

Më 12 qershor do të mbahet seanca solemne në Kuvendin e Kosovës dhe parakalimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës. /Sh.Pajaziti/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024