Macron: Franca do ta furnizojë Ukrainën me avionët luftarakë Mirage
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Pas shënimit të Ditës D të enjten, presidenti francez Emmanuel Macron tha se Franca do të fillojë të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë Mirage 2000-5.

Programi i dorëzimit do të fillojë pas nënshkrimit të një marrëveshjeje me presidentin e Ukrainës të premten në Paris, tha Macron në një intervistë me transmetuesin francez TF1.

Avioni luftarak Mirage 2000-5 është një avion me shumë funksione që ka qenë në shërbim për rreth 25 vjet, me aftësi ajër-ajër dhe ajër-tokë. Avioni Mirage është eksportuar me sukses nga Franca në disa vende dhe gjerësisht ofron një kapacitet të ngjashëm me avionin F-16 të prodhimit amerikan.

Macron tha se ai propozoi të fillonte trajnimin e pilotëve në avion nga kjo verë, me trajnim që zgjat rreth 6 muaj. Franca tashmë po ofron trajnime bazë fluturimi për pilotët ukrainas si pjesë e programit të furnizimit me F-16.

Udhëheqësi francez tha se ai shpresonte të ndërtonte një koalicion të ngjashëm të vendeve që mund t'i siguronin Ukrainës avionët e tyre Mirage. Si Greqia ashtu edhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë avionë Mirage 2000-5 në forcat e tyre ajrore.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024