147 kompani nga 25 vende botërore pjesë e HEMUS 2024 në Bullgari
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ekspozita e 16-të Ndërkombëtare e Pajisjeve dhe Shërbimeve të Mbrojtjes "HEMUS 2024" u hap sot në mjediset e Panairit Ndërkombëtar dhe do të qëndrojë deri më 8 qershor.

Gjithsej 147 kompani (60% më shumë se në 2023) nga 25 vende kanë ekspozitat e tyre në tre pavionet në hapësirë ​​ekspozite rreth 10 mijë metra katrorë. Ky edicion më i madh i veprimtarisë që nga fillimi i tij në 2006 ka moton "Kërkim dhe Inovacion për Sigurinë, Mbrojtjen dhe Hapësirën" dhe po mbahet nën kujdesin e ministrive të mbrojtjes dhe të ekonomisë dhe industrisë të Bullgarisë.

"Ndërmarrjet bullgare të industrisë së mbrojtjes janë jashtëzakonisht inovative, ato ofrojnë produkte dhe shërbime me cilësi të lartë dhe janë të përfshira në mënyrë aktive në procedurat e ofertave ndërkombëtare të NATO-s dhe në programet aktuale evropiane në mbështetje të industrisë së mbrojtjes," tha zëvendës ministri i Ekonomisë dhe Industrisë David Sukalinski.

Ai citoi statistika sipas të cilave Bullgaria eksportoi 649 milionë euro produkte të lidhura me mbrojtjen në vitin 2022, nga 435 milionë euro në 2022 dhe 515 milionë euro në 2021. Këto eksporte u rritën me 30% gjatë tri vjetëve të fundit.

Transferimi i produkteve të lidhura me mbrojtjen drejt vendeve anëtare të BE-së u vlerësua në 1.518 miliardë euro për vitin 2023, krahasuar me 1.166 miliardë euro për vitin 2022 dhe 60 milionë euro për vitin 2021.

Peshën më të madhe në këtë transferim e zënë pajisjet shpërthyese, armët e vogla dhe municionet e armëve të vogla, komponentët e automjeteve të transportit rrugor dhe fishekë e kallëpe të personalizuara për artikujt e përdorimit ushtarak, vuri në dukje Sukalinski.

Të mërkurën, Lockheed Martin Corporation ose fabrika e riparimit të avionëve të SHBA-së dhe Bullgarisë Avionams në Plovdiv janë planifikuar të nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi industrial në lidhje me programin e bashkëpunimit industrial sipas Letrës së Marrëveshjes (LOA) BU-D-SAB (F-16 Aeroplanët e bllokut 70 dhe mbështetja përkatëse, tha zëvendësministrja e Mbrojtjes Adelina Nikolova.

Me Letrën e Marrëveshjes, e nënshkruar më 11 korrik 2019, Bullgaria kontraktoi blerjen nga Lockheed Martin Corporation të tetë avionëve me shumë role F-16 Block 70 dhe mbështetjes përkatëse, municioneve, raketave Sidewinder AIM 9X Block II dhe materialeve dhe shërbimeve përkatëse. me një çmim prej 1.2 miliard dollarë. Pajisjet do të sigurohen në kuadër të programit të Shitjeve Ushtarake të Jashtme të SHBA (FMS).

HEMUS 2024 do të shfaqë përparimet teknologjike në sigurinë kibernetike, mbikëqyrjen autonome, sistemet e informacionit dhe reagimit, inteligjencën artificiale, monitorimin dhe analizën e mediave sociale, komunikimet strategjike, sigurinë kufitare, identifikimin dhe menaxhimin e të dhënave biometrike, kufizimin e fatkeqësive natyrore dhe aksidenteve dhe mbrojtjen civile dhe produkte të specializuara arsimore. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024