Presidenti bullgar: Do ta mbështesim përparimin e vendeve të Ballkanit sipas gjendjes së komuniteteve bullgare në to
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti bullgar, Rumen Radev i dha të hënën në Sofje themeluesit dhe kryetarit të Qendrës Informative Kulturore të Pakicës Kombëtare Bullgare të Bosilegradit, Ivan Nikolov, Urdhrin Stara Planina të shkallës së parë. Ai u shpërblye për shërbimet e tij të jashtëzakonshme në Republikën e Bullgarisë lidhur me mbrojtjen e vazhdueshme dhe të palëkundur të të drejtave, identitetit kombëtar dhe dinjitetit të bullgarëve në Republikën e Serbisë.

“Bullgaria është motori kryesor i integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, sepse ne jemi të vetëdijshëm se sa i rëndësishëm është ky integrim për sigurinë, stabilitetin dhe zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të rajonit, por ne qëndrojmë të vendosur në parimin e meritave tona në këtë proces integrues në mënyrë që ai të jetë i qëndrueshëm dhe i pakthyeshëm”, tha Radev.

“Kriteri kryesor me të cilin do të gjykojmë dhe do të japim mbështetje për përparimin e këtyre vendeve është gjendja e bashkatdhetarëve tanë në çdo vend, kushtet e tyre për zhvillimin ekonomik dhe social dhe mbi të gjitha aftësinë e tyre për të mbrojtur identitetin e tyre kombëtar, gjuhën, kulturën dhe kujtesën historike”, theksoi ai.

“Unë do të vazhdoj të angazhohem personalisht, si dhe zëvendëspresidentja Iliana Iotova, për të siguruar që institucionet bullgare të punojnë në mënyrë aktive për një pozicion dhe politikë të konsoliduar dhe të qartë kombëtare bullgare në mbështetje të të gjithë bashkatdhetarëve tanë jashtë vendit. Unë do të vazhdoj të punoj aktivisht me udhëheqjen shtetërore serbe për zgjidhjen e problemeve të bashkatdhetarëve tanë në periferinë perëndimore”, nënvizoi Presidenti.

Ivan Nikolov është një përfaqësues aktiv prej kohësh i minoritetit bullgar në Serbi. Në vitin 1990, ai luajti një rol udhëheqës në themelimin e Bashkimit Demokratik të Bullgarëve në Jugosllavi, duke shërbyer si sekretar dhe zëdhënës i saj. Që nga viti 1997 është themelues dhe kryetar i Qendrës Informative Kulturore të Pakicës Kombëtare Bullgare të Bosilegradit.

Me punën e tij të palodhshme nga fillimi i viteve 1990 e deri më sot, Ivan Nikollov është bërë përfaqësuesi më autoritar dhe lideri më moral i pakicës kombëtare bullgare në Serbi, tha Radev. “Si personazh i shquar publik, publicist, shkrimtar, studiues, aktivist i të drejtave të njeriut, ai ka luajtur një rol të madh në ruajtjen e identitetit kombëtar bullgar, gjuhës, kulturës, kujtesës historike të bashkatdhetarëve tanë në Serbi, si dhe në forcimin e ndërgjegjes dhe dinjitetit të tyre kombëtar”, shtoi ai.

Radev theksoi se kontributi i Nikollovit në ringjalljen dhe formimin e përfshirjes dhe angazhimit aktiv të shtetit bullgar për bullgarët në Republikën e Serbisë, si dhe përfshirja e Serbisë dhe Bashkimit Evropian në tejkalimin e sfidave me të cilat përballen bullgarët atje, është veçanërisht e rëndësishme.

Rëndësia e veprës patriotike të Ivan Nikolovit është edhe më e dukshme në sfondin e vështirësive objektive dhe kushteve të pafavorshme në zonat me popullsi kompakte bullgare, ku mungesa e burimeve të qëndrueshme të jetesës dhe zhvillimit, përveç faktorëve të tjerë, provokon procese alarmante shpopullimi, tha më tej presidenti bullgar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024