​Të shtëna masive me armë zjarri në Ohio
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Një person u vra dhe 24 të tjerë u plagosën në të shtëna masive herët sot në Akron të shtetit federal amerikan Ohio, sipas zyrtarëve të qytetit.

Oficerët iu përgjigjën thirrjeve të 911 pak pas mesnate, duke raportuar të shtëna dhe viktima në zonën e Kelly Aveny dhe 8th Aveny, sipas një deklarate nga kreu i bashkisë dhe shefi i policisë së qytetit.

Hetimi është duke vazhduar dhe nuk ka informacione të tjera të dyshimta, thanë zyrtarët e qytetit, duke u bërë thirrje banorëve që mund të kenë informacion për të shtënat të dalin përpara.

“Ne do të nxjerrim përgjegjësit para drejtësisë dhe ne kemi nevojë për ndihmën e komunitetit tonë për ta bërë këtë. Për ata që kanë informacion për këtë të shtëna të tmerrshme – ne kemi nevojë që ju të flisni për të parandaluar dhunën dhe hakmarrjen e mëtejshme. Kjo mund të bëhet në mënyrë anonime”, thuhet në deklaratën e përbashkët nga kryetari i bashkisë Shammas Malik dhe shefi i policisë Brian Harding.

Oficerët iu përgjigjën zonës menjëherë pas thirrjeve në qendrën e dërgimit dhe raporteve nga spitalet për viktima të shumta të armatosura që mbërrinin në departamentet e urgjencës, thuhet në njoftim.

Në total, ka pasur 25 persona të goditur me armë zjarri, duke përfshirë edhe personin që u vra, konfirmoi policia. Shtatë pacientë me plagë nga armët e zjarrit u pranuan në Cleveland Clinic Akron General, me një person në gjendje kritike, tha spitali në një deklaratë për CNN.

Nga këta pacientë, një ka vdekur në mbërritje, një tjetër është në gjendje kritike dhe 13 të tjerë kanë pësuar lëndime jo të rrezikshme për jetën.

“Këtë mëngjes, qyteti ynë është duke u rrëmbyer pas shkatërrimit të dhunës së pakuptimtë. Si me të gjitha aktet e dhunës në qytetin tonë, zemrat tona janë me viktimat dhe të dashurit e tyre”, thanë Malik dhe Harding.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024