A do ta ndihmojnë Ukrainën armët perëndimore ndaj Rusisë të ndryshojë luftën?
Bota
Lexohet për: 5 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Ukraina tani lejohet të përdorë armë perëndimore për të goditur objektivat brenda Rusisë, por çfarë do të ndryshojë ky vendim dhe si do të ndikojë në vijën e frontit në Ukrainë.

Deri më tani, vendet perëndimore kufizonin përdorimin e armëve të tyre për objektivat ushtarake të vendosura brenda Ukrainës, duke përfshirë Krimenë dhe territoret e pushtuara. Ata ishin të shqetësuar se sulmi i objektivave përtej kufirit të njohur ndërkombëtar me armë të ofruara nga NATO do të përshkallëzonte konfliktin, raporton BBC.

Por avancimi i fundit rus në rajonin verilindor të Kharkiv-it i bindi aleatët e Kievit se për të mbrojtur veten, Ukraina duhet të jetë në gjendje të shkatërrojë objektivat ushtarake edhe në anën tjetër të kufirit.

Muajin e kaluar, Rusia nisi një sulm masiv tokësor në rajon, duke hapur një front të ri dhe duke pushtuar disa fshatra. Përparimi rus përbënte një kërcënim serioz për Kharkivin, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, i cili është vetëm 30 km larg kufirit.

Kufiri në këtë rajon është efektivisht edhe vija e frontit, kështu që ndalimi i përdorimit të armëve perëndimore për të goditur objektivat përtej Ukrainës u mundësoi trupave ruse të përgatiteshin për atë operacion në një mjedis të sigurt.

Pas presionit në rritje nga Ukraina dhe shtetet e tjera evropiane, SHBA-të ranë dakord të ndryshojnë politikën e tyre dhe të lejojnë Kievin të godasë Rusinë me armë perëndimore.

“Shenja dalluese e angazhimit tonë ka qenë adaptimi dhe përshtatja sipas nevojës, për të përmbushur atë që po ndodh në të vërtetë në fushën e betejës, për t'u siguruar që Ukraina ka atë që i nevojitet, kur i nevojitet”, tha sekretari i Shtetit Antony Blinken gjatë takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Pragë të premten.

Vetëm pak ditë para këtij njoftimi, presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi se do të zgjeronte “zonat sanitare” në rast se armët perëndimore me rreze të gjatë do të përdoren për të goditur territorin rus. Ai tha se vendet e NATO-s në Evropë duhet të kujtojnë se kanë "shtete me territore të vogla dhe popullsi të dendur".

“Ata duhet ta marrin parasysh këtë faktor përpara se të diskutojnë sulmet thellë brenda territorit rus,” shtoi ai.

Shmangia e një përshkallëzimi është ndoshta arsyeja pse SHBA nuk përfshin armë me rreze të gjatë, si ATACMS (Sistemet e Raketave Taktike të Ushtrisë) në lejen e saj për të goditur Rusinë. Këto raketa kanë një rreze veprimi prej 300 km dhe mund të përdoren për të goditur bazat ushtarake dhe fushat ajrore edhe në territorin rus.

Kufizime të tilla i lënë Ukrainës vetëm mundësinë e fokusimit në objektivat pranë kufirit të saj. Por ky është ende një ndryshim i madh i politikës nga aleatët kryesorë të Kievit.

Edhe me një rreze më të shkurtër - deri në 70 km - lëshuesit e shumëfishtë të raketave si HIMARS mund të ndërpresin ndjeshëm operacionet logjistike ruse dhe lëvizjen e trupave, gjë që përfundimisht do të ngadalësojë çdo plan sulmues.

Tani, Ukraina mund "të godasë vendet ku armiku përqendroi trupat e tij, pajisjet dhe objektet e ruajtjes së furnizimit që përdoren për të sulmuar Ukrainën", thotë Yuriy Povkh nga grupi taktik i Kharkiv që koordinon operacionet ushtarake në veri-lindje.

Në fillim të kësaj jave, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se Rusia po mblidhte trupat e saj vetëm 90 km nga Kharkiv për një ofensivë tjetër.

Instituti për Studimin e Luftës analizoi imazhet satelitore dhe konfirmoi se kishte "aktivitete të zgjeruara në depo dhe magazina" në atë zonë.

Heqja e ndalimit të armëve perëndimore, megjithatë, nuk ka gjasa të ndihmojë në mbrojtjen e Ukrainës nga bombat ruse të njohura në vend si KAB. Ato kanë një efekt shkatërrues dhe përdoren rregullisht për të bombarduar Kharkiv dhe qytete të tjera kufitare. Por për të ndaluar sulme të tilla, forcat ukrainase duhet të synojnë avionët që hedhin ato bomba vdekjeprurëse.

E vetmja armë e aftë për të përgjuar ato avionë që ka në dispozicion Ukraina në këtë moment është sistemi i mbrojtjes ajrore amerikan Patriot. Megjithatë, afrimi i kësaj arme me Kharkiv është një rrezik i madh. Dronët spiun mund ta dallojnë shpejt atë dhe Moska mund të lëshojë raketa të tilla si Iskander për të shkatërruar këtë sistem të shtrenjtë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024