Spanja pezulloi përndjekjen e katalanasve që organizuan referendumin për pavarësi
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Ish-kryeministri katalanas, Carles Puigdemont, në mërgim në Belgjikë prej vitesh, përshëndeti sot miratimin e një ligji në parlamentin spanjoll për amnistinë për personat e përfshirë në përpjekjen për shpalljen e pavarësisë së Katalonjës në vitin 2017 si një ditë historike në luftën e gjatë për pavarësi.

Amnistia pezullon ndjekjen penale të katalanasve që organizuan referendumin e ndaluar për pavarësinë në 2017.

"Sot ishte një ditë historike në luftën e gjatë, ekzistuese dhe të pazgjidhur midis Katalonjës dhe shtetit spanjoll," tha Puigdemont në një fjalim në Waterloo, jo shumë larg Brukselit, ku u strehua në 2017 për të shmangur ndjekjen penale nga gjyqësori spanjoll. i cili përfundon me këtë ligj.

Qeveria e majtë spanjolle e udhëhequr nga kryeministri Pedro Sanchez njoftoi një ligj gjashtë muaj më parë që mund të mbulonte rreth 370 katalanas, por ai u kundërshtua ligjërisht dhe në parlament nga e djathta, prandaj vetëm tani ka ardhur në një votim përfundimtar.

Ligji për amnisti u miratua sot në parlament me 177 vota “pro” dhe 172 “kundër”.

Partia Popullore e qendrës së djathtë dhe e djathta Vox akuzuan Sanchez për "tradhti".

Mbrojtësja pro-pavarësisë katalane Miriam Nogueras tha gjatë një debati parlamentar se "një betejë është fituar sot në konfliktin shekullor midis kombeve katalanas dhe spanjoll".

Për 14 vjetët e fundit, Katalonja ka pasur një qeveri që ka mbrojtur shkëputjen nga Spanja.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
462
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024