Punësimi në Itali prek nivele rekordesh
Biznes
Lexohet për: 1 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Shkalla e punësimit në Itali arriti një rekord të lartë prej 62.3 për qind në prill, me 0.1 pikë përqindjeje më lart se sa në muajin mars, sipas Istat.

Agjencia kombëtare e statistikave tha sot se numri i njerëzve në punë u rrit me 84 mijë në prill.

Papunësia ra në 6.9 për qind, me 0.2 pikë në krahasim me muajin mars për ta çuar në nivelin më të ulët qe nga dhjetori 2008.

Istat tha se shkalla e papunësisë për moshat nën 25-vjeç që janë aktive në tregun e punës ishte e qëndrueshme në 20.2 për qind. Agjencia shtoi se shkalla e pasivitetit ishte gjithashtu e qëndrueshme në 33 për qind. /ANSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024