Tri shtete evropiane bashkojnë forcat për korridorin e hidrogjenit
Biznes
Lexohet për: 1 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Italia, Gjermania dhe Austria kanë bashkuar forcat për ndërtimin e Korridorit Jugor të Hidrogjenit, thanë ministrat e Energjisë në margjinat e një takimi ministror të BE-së të enjten.

Të tri vendet kanë nënshkruar një deklaratë synimi duke u zotuar të realizojnë të ashtuquajturin Korridori Jugor 2, një tubacion hidrogjeni mbi 3 mijë kilometra që lidh Afrikën e Veriut, ku pjesa më e madhe e hidrogjenit të gjelbër do të prodhohet fillimisht në Itali dhe më pas në Gjermani dhe Austri.

Projekti synon të ndihmojë në arritjen e objektivit të BE-së për të importuar 10 milionë tonë hidrogjen të rinovuar, sipas Planit RepowerEU. /ANSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024