Rriten çmimet e naftës përpara takimit të OPEC+ për shkak të shqetësimeve për furnizimin
Lajme
Lexohet për: 4 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Çmimet e naftës u rritën të mërkurën mes pritjeve në rritje së prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë do të vazhdojnë të shkurtojnë furnizimet në një kohë kur kërkesa globale pritet të rritet me rritjen e udhëtimeve gjatë verës.

Standardi ndërkombëtar i papërpunuar Brent u tregtua me 84,25 dollarë për fuçi në orën 10:14 të mëngjesit me orën lokale (0714 GMT), një rritje prej 0,37% nga çmimi i mbylljes prej 83,94 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohej me 80,20 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë, një rritje prej 0,46% nga seanca e mëparshme që u mbyll me 79,83 dollarë për fuçi.

Çmimet e naftës u rritën të mërkurën për shkak të pritjeve në rritje që grupi OPEC+, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët do të bien dakord të vazhdojnë shkurtimet vullnetare të furnizimit me naftë bruto në takimin e ardhshëm të grupit më 2 qershor.

Grupi OPEC+ kishte vendosur më parë të ulë prodhimin me 2.2 milionë fuçi në ditë.

Ndërkohë, tensionet në rritje në Lindjen e Mesme, ku ndodhen prodhuesit kryesorë të naftës dhe rrugët tregtare, vazhdojnë të mbështesin prirjen rritëse të çmimeve të naftës.

Pavarësisht protestave ndërkombëtare, së bashku me një lutje nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) më 24 maj për të ndalur sulmet në Rafah, Izraeli vazhdon sulmet e tij në qytetin jugor të Rafahut në Rripin e Gazës, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta para se të pushtohej më 6 maj.

Izraeli bombardoi tendat e palestinezëve të zhvendosur në Rafah më 26 maj, duke vrarë të paktën 45 palestinezë, duke përfshirë 23 gra, fëmijë dhe të moshuar dhe duke plagosur 249.

Për më tepër, sulmet e vazhdueshme të Izraelit po shkaktojnë shqetësime se Houthitë e Jemenit do të vazhdojnë sulmet e tyre ndaj anijeve tregtare në Detin e Kuq, një nga rrugët detare më të ngarkuara në botë për dërgesat e naftës dhe karburantit, në solidaritet me palestinezët në Gaza.

Duke mbështetur integritetin territorial të Jemenit, kryediplomati i Kinës tha të martën se tensionet në Detin e Kuq theksojnë "ndikimin më të gjerë të konfliktit të Gazës".

Wang Yi theksoi se "prioriteti i menjëhershëm" ishte një armëpushim "i shpejtë" në enklavën e rrethuar nga palestinezët të Gazës për të "parandaluar një fatkeqësi më të madhe humanitare dhe për të zvogëluar ndikimin rajonal të konfliktit".

Në të kundërt, pritshmëritë për ulje të mëvonshme se sa pritej të normave të interesit në SHBA i bëjnë jehonë kërkesës së ngadaltë, duke kufizuar rritjen e çmimeve. Normat e larta të interesit rrisin vlerën e dollarit amerikan, duke e bërë naftën më të shtrenjtë për mbajtësit e monedhave të tjera.

Sipas të dhënave të publikuara nga Bordi i Konferencës me qendër në Nju Jork të martën, indeksi i besimit të konsumatorit, një tregues kryesor i shpenzimeve të konsumatorit dhe aktivitetit ekonomik, tejkaloi pritjet duke u rritur me 4.5 pikë nga muaji në muaj në 102 në maj, pas tre muajsh radhazi. të rënieve.

Kjo ngjalli frikën se Banka Federale e SHBA (Fed) mund të ulë normën e saj bazë më vonë se sa pritej. Probabiliteti i uljes së parë të normës së Fed në shtator ra në 44%, në 56% për nëntorin dhe në 77% për dhjetor./AA

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
379
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024